Každý rok je to s příchodem konce října stejné. Výlohy obchodů se začnou zdobit falešnými pavučinami, dýněmi, čarodějnicemi nebo kostlivci. A v tu chvíli si říkáte: „No jo, ale vždyť je to pravda, že na konci měsíce je Halloween! Brzy uvidíte lidi procházející se ulicemi v originálním převleku!
Tento Halloween je na hony vzdálený tradičnímu svátku Všech svatých, který svědomitě dodržovali staří lidé, a je především o zábavě. První část této věty jsem uvedl v minulém čase, protože vycházím z předpokladu, že většina katolíků mladších 40 let už tolik nechodí na hřbitov pokládat květiny na hrob své rodiny.
V tomto článku vám vysvětlím, jak a kam se tento svátek celosvětově dostal. Také vám řeknu, kde vznikl a proč dnes vypadá tak, jak vypadá. Poskytnu tak odpovědi těm, kteří se ptají „Co je Halloween?“.
Halloween je keltský svátek z Irska
Vidíte, jak jsem zabil napětí už jen tím nadpisem? Ve skutečnosti je to velká historická zkratka, protože se od té doby hodně vyvinul, ale je důležité situovat výchozí bod Halloweenu.
Přibližně 500 let př. n. l. existoval svátek, který slavili irští Keltové, kteří ho nazývali . Jen tak mimochodem podotýkám, že Keltové se vyskytovali jak ve Velké Británii, tak ve Francii, Beneluxu a Holandsku. Keltové v Irsku tedy měli ve zvyku oslavovat své mrtvé jeden den a jednu noc.
Je třeba poznamenat, že věřili, že mohou se svými mrtvými komunikovat, a tak duchovně řečeno povstat, trochu jako v transu. Vztah s posmrtným životem byl podle nich benevolentní a byla to šance, jak moci komunikovat s lidmi, kteří zmizeli.
To je představa, která by mohla mnohé naše současníky vyděsit! Při všem, co rozumíme Halloweenu a jeho odkazům na .
Ve skutečnosti měli Keltové při každé změně ročního období přelomovou událost :
- Jaro s probouzející se přírodou ze zimy oslavovali svátkem zvaným Imbolc
- .Léto, které znamenalo čas sklizně, mělo svůj svátek s názvem Beltane
- Podzim a jeho stromy ztrácející listí a začínající zima měly událost s názvem Lugnasad
- ./li>
- Zimě a jejímu krutému chladu přerušovanému větrem byl proto vyhrazen náš slavný svátek Samain
Svátek Samain označoval začátek zimy, který byl pro Kelty zároveň synonymem Nového roku. Po jednu noc směli mrtví komunikovat se svými živými příbuznými. Datum se každý rok lišilo, protože se odvíjelo od měsíce, ale odhaduje se, že se pohybovalo mezi koncem října a koncem listopadu. V dnešní době, kdyby se datum Halloweenu každý rok měnilo, by to bylo komerčně komplikované…
Měl bych upozornit, že tento svátek Samain nebyl dobrovolný. Pokud vás napadlo se ho nechtít zúčastnit, mohli jste být potrestáni smrtí! Zároveň by vzhledem k oslavám bylo chybou, kdybyste si je chtěli nechat ujít, protože to byla příležitost k obrovské hostině v každé vesnici kolem obrovského ohně. Možná to zní jako běžné hostiny, až na to, že pro Kelty byl tento svátek také příležitostí k obětování zvířat.
Keltové obětovali různá zvířata v závislosti na místě, kde žili, a na své kultuře. V Irsku to byli spíše koně, zatímco ve Francii/Gaulii dávali Keltové přednost volům. Na Halloween bychom naopak obětovali spíše balíčky sladkostí!
V keltské kultuře (a ostatně i v mnoha dalších) oheň symbolizoval život, světlo a teplo. Oproti tomu smrt byla studená, netečná a ve tmě. Vesničané proto nechávali oheň ve svých domech zhasnout, aby mrtví mohli vstoupit dovnitř. Pak vesničané zapalovali velkou hranici uprostřed vesnice. Jakmile slavnost skončila, každý vesničan odcházel s uhlíky z tohoto ohniště, aby doma znovu zapálil nový oheň.
Tento rituál tedy znamenal uvítání mrtvých na jednu noc a následný restart života. Symbolizoval také začínající nový rok, protože nezapomeňte, že svátek Samain byl pro Kelty zároveň novým rokem. Uvědomujete si, že Halloween tu a tam zachytil několik odkazů.
Christianizace pozastavila Halloween
Všechno šlo dobře více než 1000 let, dokud se christianizace Evropy nestala tak významnou, že se stala většinovým náboženstvím. Aby v té době mohlo nastolit svou nadvládu, muselo jedno náboženství co nejvíce vymýtit všechna ostatní. O toleranci vůči jiným vírám, zejména polyteistům, jejichž vyznavači byli považováni za pohany, nemohla být řeč.
A tak v roce 610 n. l. tento starý dobrý papež prohlásil, že svátek Samain je pohanský svátek. Byl proto zakázán a s ním pohřben i náš budoucí Halloween. O více než 200 let později papež Řehoř IV. vytvořil svátek na oslavu svých mrtvých: slavný svátek Všech svatých. Vytvořil ho v roce 835, ale jeho přesné datum, 1. listopad, bylo stanoveno až v roce 1048.
Noc posledního říjnového dne tak byla předvečerem Svaté noci. V angličtině původně „All hallow even“ nebo dokonce „All hallow’s eve“. Populární fráze nakonec tento výraz přetvořila na Halloween.
Halloween přichází do Spojených států
Po téměř 1000 let od vzniku , se nic moc nezměnilo. Irové sice z donucení přijali datum tohoto nového svátku, ale stále si zachovali některé stopy Samainu.
Americké dějiny jsou sledem migračních vln z různých zemí, zejména z Evropy. Země zažila velký příliv irských a skotských přistěhovalců během velkého hladomoru, který zdecimoval jejich obyvatelstvo kolem roku 1840. Jak už to tak bývá, lidé přicházeli se svými tradicemi a zvyky a Halloween byl jedním z nich. Komunity mají také standardně tendenci se v nové zemi sdružovat, takže některé jejich zvyky přetrvávají.
Tak se Halloween uchytil na americké půdě. Irská komunita neměla problém rozšířit tento svátek, který je mnohem žoviálnější než svátek Všech svatých, mezi co nejvíce lidí. V průběhu let se původní keltské tradice přizpůsobovaly a vyvíjely. Mrtvé, kteří přicházeli navštívit živé, nahradily děti. Dialog mezi světem živých a mrtvých se nakonec zredukoval na „trick or treat“, „des ou la vie“ nebo prostě tradiční „Trick or treats“ Anglosasů, mýtické slovní spojení Halloween.
Původně to bylo na znamení mrtvých, do kterých děti oblékali rodiče. Ne nadarmo dodnes klepou na dveře lidí převlečení za démony, příšery, upíry, čarodějnice, skřítky, duchy atd… Z původně dobře hodnocených mrtvých se postupem času začalo stávat strašidlo. Právě z tohoto důvodu platí, že čím děsivější haloweenské maškarní šaty, tím lepší může být odměna!
Halloween ve Francii
Není třeba dodávat, že Galové jsou standardně vůči novinkám poměrně odolní! Svátek Samain už nemá s Halloweenem mnoho společného. Mimochodem, je to docela legrační, protože Keltové ve „Francii“ měli tento svátek také a vidět ho, jak se vrací k jejich břehům, v nebylo přijato příliš dobře.
Svátek Halloween přišel v 90. letech, ale trvalo dlouho, než se ujal. Ani dodnes jej zdaleka nesleduje většina lidí. To lze vysvětlit dvěma věcmi:
- V kolektivní představě je to americký svátek. Šovinista řekne, že je to svátek našich vzdálených předků, který si Amerika přivlastnila.
- Je to čistě komerční svátek. Halloween znamená spoustu sladkostí a cukrovinek, výzdobu ke koupi a záminku ke speciálním halloweenským akcím.
Každým rokem však tento svátek získává trochu půdu pod nohama. Můžeme ho srovnat s Černým pátkem, který byl velkým propadákem, když ho naši obchodníci začali zavádět. Nyní si na něj lidé začínají zvykat.
Pokud budu drzý, mohl bych dokonce vyvodit paralelu s… minitrhákem!!!!. Mladší lidé nevěděli, co to je, ale způsobilo to zpoždění ve vybavení Francouzů internetem. Galové jsou někdy pomalí v chápání!“
Ano, Halloween je to komerční svátek, který nás má povzbudit k větší spotřebě v daném období, ok. Ale je to také příležitost vidět děti, jak se baví a radost jim rozzáří tváře. Pomáhat jim oblékat se a dělat halloweenské líčení je také součástí zábavy. Pro ty nejmenší to může být kreslící Halloween nebo barevný Halloween.
Dospělí se do toho mimochodem pustili také, protože znám několik lidí, kteří pro tuto příležitost pořádají maškarní večírek. V každém z nás stále dřímá velké dítě! Halloween je také oblíbeným svátkem! Nevím, jestli jste si všimli, že Halloween stále více vytlačuje masopust a umožňuje dospělým vybrat si převleky, které nemusí být nutně strašidelné.
Důkazem je, že období v roce, kdy prodáváme nejvíce převleků, je právě Halloween. Zde je jen několik z nich:
Pivní kostým 3 v 1: kalhoty, sako a kravata! Abyste zůstali na úrovni a všem ukázali svou lásku k pivu. Chcete-li si ho prohlédnout, klikněte na fotografii.
Když se řekne vzít si z láhve, můžeme chápat, že se za láhev převlékáme! Tyto 2 modely si můžete prohlédnout po kliknutí na fotografii.
Můžeš si zaplavat štěstím, ale také si zaplavat pivem a zůstat přitom suchý! Tak se převlečte za půllitr piva!“
Pro ty, kteří jsou líní nosit kompletní převlek, stačí strčit hlavu do tohoto balaklavy z pivního kelímku!
Proč dýně na Halloween?
V podstatě s touto tradicí začali naši američtí přátelé, protože původně neměla tato okurka s Halloweenem nic společného!
Pokud jste sledovali (a já jsem si jistá, že ano), Halloween vychází z irského svátku. Irští přistěhovalci přišli do USA a usadili se zde se svými příběhy a legendami. Jedna z nich se týkala zejména Jacka-o‘-lanterna.
Podle této pověsti byl starý dobrý Jack dobrý tlustý povaleč, který trávil čas pitím a nedělal nic jiného. Jednoho dne přišel na geniální nápad vyzvat samotného ďábla. Historie neuvádí, jak tato výzva dopadla, ale když Jack zemřel, věci se pro něj pořádně zkomplikovaly. Vzhledem k životu, který vedl, ho nikdo nechtěl ani po smrti.
Svatý Petr mu řekl ne, díky, a Lucifer alias Satan totéž. Výsledkem bylo, že byl vyhnán z jediných dvou míst, která ho teoreticky mohla přijmout! Jack se tedy ocitl v situaci, kdy musel bloudit jako chudák v limbu nicoty.
Ale protože je svatý Petr ještě trochu hodný, udělil mu svíčku, aby měl při svém putování trochu světla. Aby tuto svíci podepřel, byl to tuřín vyprázdněný v jeho středu, který mu byl svěřen.
O Halloweenu se na tuto legendu odkazuje a byla zavedena tradice vykopávat tuříny, aby se do nich daly umístit svíce, které by ho tu noc mohly vést. Ale zkoušeli jste někdy kopat tuřín? Je to přece mnohem jednodušší, ne? Co je tedy lepší než velká zelenina, jako je dýně, která v zemi strýčka Sama roste v hojném množství!
Ta má navíc tu obrovskou výhodu, že se dá vyřezávat a díky záři svíčky umístěné uvnitř se objevují obličeje nebo tvary. DýněHalloween se nyní stala nezbytným doplňkem. Nyní se můžete na příštím Halloweenském večírku udělat zajímavým tím, že vytáhnete své všeobecné znalosti!
Proč lebky na Halloween
Od počátku lidstva je lidská lebka synonymem smrti. Jako taková je zdrojem inspirace a ne nadarmo se s nimi velmi pravidelně setkáváme na starověkých stavbách, písemnostech, pirátských vlajkách atd… Smrt je děsivá, ale také fascinující.
Takže paralela s Halloweenem byla na místě! Svátek, který má místo s mrtvými? Budeme muset najít nějaké lebky, kosti nebo kostlivce! Vlastně využívám tohoto článku k tomu, abych vám představil některé z našich výrobků, na kterých jsou lebky. Pro každodenní život jsou skvělé, ale jako halloweenská dekorace jsou přímo dokonalé!
Tady jsou jen některé z nich:
Tento krásný pivní hrnek s vikingskou lebkou můžete obdivovat po kliknutí na jeho fotografii.
Pivní hrnek s lebkou bojovníka s helmou si prohlédnete kliknutím na jeho fotografii.
A co říkáte na tento vznešený pivní pohár, který si můžete prohlédnout kliknutím na jeho fotografii?
Pokud máte rádi ducha katakomb, čeká na vás tento pivní hrnek.
Zavírejte své láhve zuby tohoto nástěnného otvíráku s lebkou
Rozkládací rohožka s kostlivcem připíjejícím na dobrý život
Podložka s kostlivcem.Halloween je radostný svátek
Myslím, že právě to bychom si měli o tomto svátku uvědomit, kromě jeho čistě obchodního a komerčního aspektu. Nemáme nutně mnoho příležitostí v roce, abychom se v určitý den sešli a bavili se. Není na škodu udělat si dobře, jak se říká! A pokud se díky smíchu a radosti, které tato oslava přináší, budou mrtví cítit zase o něco živější, pak dobře pro ně!“
Halloween 2020 se kvůli zdravotní krizi nekonal. Halloween 2021 by už měl probíhat mnohem lépe a doufejme, že Halloween 2022 proběhne v pořádku!
A co se týče , to je zase jiný příběh a nebudu ho tady rozebírat!
Psaní těchto blogových příspěvků mi zabere spoustu času na rešerše, psaní, obrázky atd….. Jak vidíte, nejsou zde žádné otravné reklamní bannery na pojištění, úvěr ani nic jiného, ale v důsledku toho nemám žádný zdroj příjmů.
Pokud jste měli trpělivost dočíst můj článek až do konce, měli byste vědět, že můžete získat 20% slevu na celou objednávku, když v košíku zadáte kód BLOG20.
Tento kód si vyhrazuji pro své nejvěrnější čtenáře, kteří objevili naše stránky prostřednictvím článků, které s láskou zveřejňuji! Jen pro vaši informaci, kód nelze kombinovat s jinými slevovými kódy, protože byste to stejně neměli přehánět, eh! 20% sleva nám sice už nenechává moc velkou rezervu, ale alespoň odměním své čtenáře.
Chcete-li mě povzbudit a podpořit, neváhejte si u nás něco koupit!
Pokud například sháníte originální pivní hrnek, určitě mezi našimi modely najdete to, co hledáte – máme jich přes šedesát! Chcete-li si prohlédnout všechny naše modely, stačí kliknout na tento odkaz: Originální pivní hrnky.
Chcete-li objevit všechny naše výrobky, klikněte na tento odkaz: Chopedebiere.
Pokud si chcete přečíst některý z mých dalších článků, doporučuji vám podívat se na Jaké originální nápady na valentýnský dárek můžete najít.
Chcete-li se podívat na všechny mé další příspěvky na blogu, klikněte na Blog De Chopedebiere.