Vítám vás, milí čtenáři, protože pokud jste narazili na tento článek, je to ze tří dobrých důvodů:
- Máš rád pivo a to je štěstí, protože já také
- .Chcete se pobavit, protože vás zaujal název tohoto článku
- Jste zvědaví./strong> a na rozdíl od toho, co se říká, považuji zvědavost za všechno možné, jen ne za ošklivou vadu
Teď, když jsem vás setřel a vykartáčoval, budu moci zaútočit a říct vám, o co jde!
Snažil jsem se dát dohromady spoustu informací o pivu, posbíraných nalevo i napravo. Těchto 10 vtipných příběhů a anekdot o pivu vám bude bohatě stačit k poučení. Vždy mějte na paměti, že všechny jsou pravdivé, což je činí mnohem zajímavějšími! A ano, pivo rozpoutává vášně už tisíce let.
Když provdáte svou dceru, musíte svému zeti 1 měsíc proplachovat jícen!
Představte si, že jste obyvatelem řekněme namátkou…Babylonu! A řekněme také, že se vše odehrává… před 4 000 lety (pro zaokrouhlení). Jste hrdým rodičem dcery a je to, konečně jste našli ideálního zetě, za kterého ji provdáte. Dobře, víme, že kritéria pro sňatky v té době byla zvláštní, ale nebudeme se zabývat detaily.
Svatba proběhne perfektně, ale ukáže se, že musíte respektovat zvláštní zvyk. Před 4 000 lety v Babylonu totiž musel otec nevěsty zásobovat svého zetě veškerou medovinou, kterou mohl po svatbě měsíc pít!
Pro ty, kteří nevědí, je medovina pivo vyráběné z medu. Netřeba dodávat, že muži jsou již odedávna fanoušky svého místního piva, takže zeť měl z této tradice docela radost!
Babylóňané založili svůj kalendář na Měsíci, stejně jako mnoho dalších národů. Protože jejich kalendář vycházel z Měsíce, nazývalo se toto období Měsíc medu. Jistě tedy chápete, že v dnešní době mu říkáme Medový měsíc.
Co se však nyní změnilo, je to, že bych ženichovi důrazně nedoporučoval, aby během líbánek pil pivo, dokud nebude mít žízeň. Mohlo by ho to dostat do pěkných problémů, že ano!
Když jsi neměl teploměr, používal jsi palec!
Doufám, že jsi nepochopil špatně, že to bude tak, že si budeš měřit teplotu palcem a budeš si ho muset strkat do… no každopádně to vůbec není ono!
No tak, jsme tu přece od toho, abychom se vzdělávali, co to sakra je!
Nevím, jestli jste někdy měli možnost vařit vlastní pivo, ale měli byste vědět, že při vaření je potřeba přidat kvasnice. Pro připomenutí, kvasnice se používají v procesu kvašení. Umožňují přeměnit cukr, který se přidává do mladiny, na 2 složky: jednak etanol, jinými slovy alkohol, a jednak oxid uhličitý. Kvasinky jsou křehké a musí se míchat při správné teplotě.
Chronologicky se pivovarníci dostali na svět dávno před vynálezem teploměru, to si jistě dovedete představit. Už dávno si uvědomili, že teplota mladiny má vliv při přidávání kvasnic. Nejjednodušší způsob, jak kontrolovat teplotu, pro ně bylo použít kůži, přesněji řečeno palec.
Dnes jsou to spíše rodiče, kteří kontrolují teplotu mléka, které se chystají dát svému dítěti, na svých rukou. Cíl je jiný, ale princip zůstává stejný!
Z praxe anglických sládků, kteří používali palce, vznikl výraz „Rule of thumb“, který můžeme doslovně přeložit jako „La règle du pouce“. V angličtině to však mnoho neznamená. Významově bližší překlad by byl „Au jugé“ nebo „À la louche“.
Jak by se vám líbilo podepsat nájemní smlouvu na 9 000 let, abyste mohli zahájit provoz pivovaru?“
V roce 1759 hledal jeden anglický podnikatel prostory, kde by mohl začít vařit pivo. Zaujal ho opuštěný pivovar v Dublinu. Tento budoucí pivovarník neměl v té době dostatek peněz na jeho odkoupení, a tak se rozhodl pro pronájem. Byl si tak jistý svým budoucím úspěchem, že s tehdejším pronajímatelem podepsal nájemní smlouvu na… 9 000 let!“
Tehdy ještě netušil, že se jeho pivo stane o mnoho let později světoznámým. Tím mužem byl Arthur Guinness a ještě téhož roku uvedl na trh svůj slavný Guinness Stout.
Připravte si pivo!
Věděli jste, že některá piva by se měla podávat v pohárech? Stejně jako víno by se i pivo mělo podávat při správné teplotě v závislosti na jeho specifických vlastnostech. Bílé víno si nejlépe vychutnáte vychlazené, zatímco červené víno se obvykle pije při pokojové teplotě.
Je dobře, že mluvíme o pohárech, protože naštěstí jich na našich stránkách nabízíme hned několik:
Jak jistě víte, pivo, které je příliš studené, ztrácí své aroma a chuť.
To platí zejména pro silná piva, jako je například Triple nebo IPA. Podávání těchto typů piv v kelímku umožňuje pijákovi ohřát si nápoj teplem rukou. Je docela příhodné, že se zmiňujeme o IPA, protože o ní budeme mluvit hned.
Proč IPA bývají silná piva: historie IPA
Malá historická vzpomínka: IPA (India Pale Ale)pivo vzniklo v koloniální éře britského impéria. Nemusím vám připomínat, že Britové jsou docela velcí fanoušci piva. Netřeba dodávat, že britští vojáci nejsou v tomto ohledu žádnou výjimkou, ba právě naopak.
Anglie kolonizovala Indii. K udržení pořádku na tomto rozsáhlém území proto Její Veličenstvo potřebovalo, aby zde bylo vojensky přítomno. Jak lépe motivovat a odměnit své vojáky než jim poslat dobré pivo z domova, že? Až na to, že dostat pivo z Anglie do Indie trvalo velmi dlouho.
Tento přívlastek IPA ve skutečnosti pochází z receptury speciálně vytvořené tak, aby tuto cestu vydržela. Angličané si uvědomili, že výrazným zvýšením obsahu chmele a alkoholu v pivu umožnili 2 zásadní výhody:
- Mít pivo, které chutná dobře i po příjezdu. Chmel totiž v průběhu měsíců ztrácí svou sílu.
- Mít nápoj s dostatečným množstvím alkoholu, aby uspokojil žíznivé vojáky. Alkohol měl 2 výhody. Zaprvé díky němu pivo déle vydrželo. Za druhé právě alkohol obsažený v pivu umožňoval vojákům opít se a vydržet v životních podmínkách.
Vojáci v posádce si zvykli na specifickou hořkou chuť velmi chmeleného piva a recept se udržel pro každodenní konzumaci. Z nouze vzešel vynález, jak se říká!“ Takže teď už chápete, proč jsou IPA tak alkoholické, i když si je můžete dávkovat mnohem méně, když potřebujete.
Náš oblíbený youtuber Une Bière et Jivay můj argument o „přechmelení“ jako původu IPA vyvrací, ale co, každému, co jeho jest! Jeho video je krátké a výstižné:
Konopí a chmel jsou bratranci, takže můžu kouřit chmel?“
Aha, aha, tím nadpisem jsem vás dostal, že?
No, pokud máte chuť zkusit jointa chmele, nic vám nebrání! Podle mého názoru musí být kouření chmele tak hořké, že by vás mělo velmi rychle uklidnit!
Studie z roku 2002 ukázala, že molekulární struktura chmele a konopí je obzvláště podobná. Oba patří do čeledi cannabinaceae.
Ukázalo se, že chmel, stejně jako konopí, může mít terapeutickou úlohu. Nebudu se zabývat tématem konopí, protože na internetu si můžete sami najít spoustu článků.
Chmel je známý svými relaxačními, uspávacími a analgetickými vlastnostmi. Již dlouho se používá v naturopatii a homeopatii.
Když si dáváte levné pivo, pijete rýži!“
Alalala…. Slyšeli jste někdy o supermarketových pivech? A když vám budu vyprávět o těch starých dobrých baleních po 24 nebo 12, často opatřených nápisem „luxusní pivo„, víte, o čem mluvím? Mimochodem, ta zmínka o „de luxe“ mě vždycky nahlas rozesmála, protože to je jeden ze způsobů, jak poznat, že jde o levné pivo!
Je to vtipné, ale myslím, že každý pivař měl alespoň jednou možnost takové pivo ochutnat. Přitom, když nemáte moc peněz a je vás víc, tak to ještě pomůže. Myslím, že bychom mohli být upřímní!
Nevím, jestli znáte základní složky piva: voda, slad, chmel, kvasnice, cukr. Ukazuje se, že naši milovaní průmyslníci, a v našem konkrétním případě velké komerční pivovary, se vždycky snaží na surovinách šetřit. Některé z těchto pivovarů používají k přeměně cukru na alkohol levné obiloviny, například rýži!“
Na druhou stranu si uvědomte, že řemeslné pivovary to téměř nikdy nedělají. Existuje důvod, proč jsou řemeslná piva mnohem lepší než národní a mezinárodní průmyslové značky. Je to „kouzlo“ industrializace, jak se říká…
Podařilo se mi sice najít protipříklad k tomu, co jsem právě řekl, ale i tak je to velmi vzácné:
Viděli byste se pít pivo z lebky svého nepřítele?
Divná představa, že? Už to nebude vypadat tak divně, když ti řeknu, že jsi Viking. Ano, zdá se, že tento dávný severský národ byl v této praktice zběhlý. Vikingové používali lebky svých nepřátel jako nádoby na pití piva. Byl to způsob, jak vzbudit respekt u ostatních a získat zpět sílu svého bývalého protivníka.
Pokud jste fanoušky Vikingů a… lebek lol, rád bych vám při této příležitosti představil náš hrnek s lebkou Viking:
Je tu také podobnost s americkými indiány. Bylo jejich zvykem při lovu bizonů rozříznout trup zvířete a sníst jeho ještě teplé srdce. To ale není všechno, protože je třeba také vědět, že Vikingové pili velmi speciální pivo zvané Aul neboli Ale. Po jeho vypití se pouštěli do boje beze strachu a hrůzy. Když šli tito válečníci do boje, upadali do jakéhosi transu a vražedného běsnění proti svým nepřátelům. Z tohoto stavu se zrodilo slovo. V severštině „Berserk“ doslova znamená „medvědí košile“. Viking bez košile, jen s chlupy na hrudi vlajícími ve větru, tedy připomínal medvěda rozpoutávajícího svou zuřivost. Jen buďte opatrní v případě, že vám kamarád nabídne skandinávské pivo, nikdy nevíte!
S tímhle hrnkem tady normálně nic neriskujete, kromě toho, že máte opravdový vikingský hrnek na pivo !
Uvařte si pivo podle 4000 let starého receptu, který vám dal bůh!
Pivo je součástí lidských dějin již po tisíciletí. Archeologové našli spoustu důkazů v několika různých kulturách a lokalitách. Většinou mají podobu vyobrazení lidí, kteří vaří, skladují a pijí pivo. Starověký svět máme přímo pod nohama, je plný zničených měst nebo zapomenutých hrobek rozesetých všude možně.
Před několika lety objevili archeologové hliněnou tabulku. Analýza písma odhalila, že je mezopotámská a její stáří se odhaduje na 4 000 let. Vědci proto pracovali na jejím překladu, aby rozluštili něco, co vypadalo jako slova a čísla.
Nakonec zjistili, že se jedná o recept na pivo. To je v té době nijak zvlášť nezaujalo, protože pivo je ve starověkém světě všudypřítomné. Uvědomili si však, že tento recept byl prezentován jako předaný samotným bohem!
Tento bůh byl mocný a „multifunkční“, protože byl:
- Mistr podzemních vod
- Mistr moudrosti
- Mistr umění a technik
- .Mistr magie
- Mistr exorcismu
Pokud se nad tím zamyslíte, všechny tyto vlastnosti se docela dobře hodí k pivu. Vaření piva je umění, které vyžaduje určitou techniku. Hlavní složkou piva je sladká voda. Výroba piva vás naučí moudrosti a vždy nabývá magické stránky. A konečně, pivo a jeho blahodárné účinky při umírněné konzumaci mohou vymýtit některé neduhy.
Podívejte se, podařilo se mi umístit všechna tato slova tak, aby se vztahovala k pivu! Ano, jsem na sebe pyšný a dovoluji si na to upozornit!
Přehlédněte pivo a budete za kacíře!
Jak víte, pivo je integrováno do většiny našich kultur a je součástí našeho každodenního života. Možná víte, že prvotní církev prohlásila, že pivo, resp. alkohol obecně, je dar od Boha a že je na člověku, aby tento dar využíval a těšil se z něj
Na základě této zásady pivo je tedy pro člověka dobré. Církev samozřejmě umožňovala svým věřícím, aby si vybrali, zda jej chtějí pít, či nikoliv. Na druhou stranu bylo formálně zakázáno opovrhovat alkoholem jako takovým. Pokud jste měli ten špatný nápad, že jste chtěli kritizovat alkohol, byli jste okamžitě považováni za kacíře! V lepším případě to znamenalo ztrátu i těch několika málo občanských práv, která jste měli. Při troše méně štěstí jste byli vypovězeni. A při troše smůly to byl rozsudek smrti!
Tady se dostáváme k závěru těchto 10 příběhů. Buďte si jisti, že jich je mnohem více a možná budou předmětem některého z příštích příspěvků. Nechtěl jsem psát něco, co by vám zabralo hodinu čtení. Najdete zde i několik velmi zajímavých článků.
Rád bych vám při této příležitosti představil starý plakát z kraftového papíru, který prodáváme a který obsahuje 10 neuvěřitelných faktů o pivu (nejsou to ty samé, které jsem zmínil):
Nedělám Wikipedii a to záměrně. Snažím se ty anekdoty oživit a doufám, že se vám to bude líbit. Neváhejte mi zanechat komentář, vždycky mě to potěší!
Psaní těchto blogových příspěvků mi zabere spoustu času na rešerše, psaní, obrázky atd…. Jak vidíte, nejsou zde žádné vtíravé reklamní bannery na pojištění, úvěr nebo cokoli jiného, ale ve výsledku mi to neposkytuje žádný zdroj příjmů.
Pokud jste měli trpělivost dočíst můj článek až do konce, měli byste vědět, že můžete získat 20% slevu na celou objednávku, když v košíku zadáte kód BLOG20.
Tento kód si vyhrazuji pro své nejvěrnější čtenáře, kteří objevili naše stránky prostřednictvím článků, které s láskou zveřejňuji! Jen pro vaši informaci, kód nelze kombinovat s jinými slevovými kódy, protože byste to stejně neměli přehánět, eh! 20% sleva nám sice už nenechává moc velkou rezervu, ale alespoň odměním své čtenáře.
Chcete-li mě povzbudit a podpořit, neváhejte si u nás něco koupit!
Pokud například hledáte originální otvírák na lahve, určitě si mezi našimi modely vyberete – máme jich přes třicet! Chcete-li si prohlédnout všechny naše modely, stačí kliknout na tento odkaz: 100 % originálních otvíráků!
Chcete-li se seznámit se všemi našimi výrobky, klikněte na tento odkaz: Chopedebiere.
Pokud si chcete přečíst některý z mých dalších článků, doporučuji Nejlepší nápady na dárky ke Dni dědečka.
Chcete-li se podívat na všechny mé další příspěvky na blogu, klikněte na Blog De Chopedebiere.