Historie Bafometa a jeho legendy

V tomto článku se dozvíte, kdo je Bafomet, ale také pochopíte, jak a v jakém kontextu se objevil. Vše totiž vychází z období středověku, jeho náboženských válek a interpretace tehdejších textů.

Možná se také divíte, proč se blog o pivu zabývá tématem, jako je Bafomet, že? To je legitimní otázka, to vás ujišťujeme.

V podstatě je odpověď poměrně jednoduchá: Antoine je v našem týmu velkým fanouškem středověku a gotické mystiky. Proto pokud ze zvědavosti navštívíte naše webové stránky, najdete na nich gotické ⚔️, středověké ⚔️, vikingské ⚔ a… Bafometovy pivní hrnky a kelímky! Zde je 80 našich originálních pivních hrnků, které musíte urychleně objevit!

Na druhou stranu, Antoine opravdu není moc dobrý v psaní, a proto jsem to já, Julien, kdo píše tento článek na základě toho, co mě Antoine byl schopen naučit na toto téma. Doufám, že se vám tento článek bude líbit v plné míře! ☺️

Zobrazení Bafometa

Stejně jako u téměř všech postav tohoto řádu lze původ tohoto zobrazení nalézt v Bibli. Pokud si projdete Nový zákon, budete moci najít opakující se zmínky o rozdílu, který je činěn mezi dobrem a zlem.

V té době bylo běžné používat odkazy na zvířata, aby jim ti, kterým byly příběhy vyprávěny, snáze porozuměli.

Pamatujte, že po celá tisíciletí bylo písmo vyhrazeno jen nepatrnému zlomku populace. Drtivá většina lidí byla negramotná, protože neměla jiný cíl než přežít díky obdělávání půdy a chovu dobytka.

Předávání znalostí proto probíhalo výhradně ústně, formou příběhů, básní, pohádek nebo alegorií. Používání jednoduchých figur v písmu, například zobrazení v podobě zvířat, tak usnadňovalo porozumění posluchačům.

Pokud to zkřížíme s modernější dobou, nechcete nám snad namluvit, že jste se ve škole nikdy nemuseli učit alespoň jednu La Fontainovu bajku, že ne? To jsou ale hezké vzpomínky, že?

La Fontaine tuto fintu s personifikací zvířat použil ke dvěma účelům. Na 1. stupni mohl jeho bajky pochopit každý a ti, kteří měli kulturu na to, aby pochopili na 2. stupni, věděli, že je používá k satiře na svou dobu, zejména na mocné a krále.

Po uzavření této závorky se vraťme k našim ovečkám. Nebo spíše k našim ovcím, protože ten podle evangelia svatého Matouše popisuje rozdělení na dobro a zlo upřesněním, že ovce jsou zlé a ovce dobré. Přesněji řečeno, levou stranu přisuzuje zlu a pravou dobru.

Bafomet, muž s kozí hlavou

Baphomet-preview

Slyšeli jste někdy pojmy „zabloudilá ovce„, „pastýř stáda“ nebo dokonce „zabloudilá ovce„? Nevyhnutelně ano. Pokud se tyto výrazy používají i dnes, je to proto, že katolické náboženství je v naší společnosti všudypřítomné již po staletí.

Pokud jde o strany, které představují dobro a zlo, měli byste vědět, že tento vzor najdete v mnoha katolických zobrazeních. Až příště půjdete kolem kostela, najděte si čas a pozorně si prohlédněte basreliéfy, pokud jsou přítomny.

Všimněte si, že postavy nalevo od postav jsou vždy zlé, zatímco ty napravo jsou spíše slabé a potřebují zachránit. Totéž bude platit i o malbách, freskách nebo mozaikách uvnitř.

Tím, co nás v tomto příběhu zajímá, je kozel. Jakože kozel symbolizuje zlo,není proto náhodou, že Bafomet je zobrazován s hlavou, která je napůl člověk a napůl kozel.

Předpotopní zobrazení ďábla s rozvětveným ocasem a rohy pochází z úplně stejného zdroje. Buďte si však jisti, že kozy, které můžete potkat v reálném životě, jsou obvykle docela milé!

Důkazem jsou obrázky!

Bouc-qui-a-l-air-sympa

Bafomet měl prsa!“

Takže máme našeho představitele zla, který má kozí hlavu. Ukázalo se však, že tento kozáček má také prsa! Jo, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě!

Již od starověku a dokonce i od pravěku se prsa samozřejmě vztahují k ženám, ale také k plodnosti a obecněji k matce Zemi. Stejně jako je dítě vyživováno matčiným prsem, vyživuje země muže, kteří ji obývají.

Pravdu řečeno, to, že má Bafomet prsa, má podle některých teoretiků dvojí odkaz. Na jedné straně je tu skutečnost, že toto „božstvo“ je připraveno krmit své „děti“, a tedy své následovníky. Zde se opět objevuje odkaz na Bibli. Ale na druhé straně se zde také objevuje žena (podle mého názoru ne právem, ale krátce) jako „zlo“.

Adam-a-Eva-v-zahradě-Edenu

Tady se nacházíme ve Starém zákoně a konkrétně v knize Genesis. Je to doba Ráje v zahradě, kdy Adamovi a Evě, kteří v tomto ráji na zemi trávili šťastné dny, vše vycházelo, jak nejlépe mohlo.

A pak se objeví kdo? Slavný had, který Evu přesvědčí, aby kousla do jablka. Eva pak přesvědčí Adama, aby kousl také. Někteří si to vykládají tak, že žena přiměje muže, aby podlehl pokušení, a že je tedy v důsledku toho… nezdravá! To je pravda! Chudák Adam by nikdy nepraskl, kdyby ho paní Eva nepřesvědčila! Ale samozřejmě!

Poskytnutí prsou Bafometovi by tedy mohlo mít ten význam, že má dvojí atribut zla:

  • koza
  • hříšná žena, která stahuje muže do svého hříchu

Rozhodně se o tomto Bafometovi v současné době nepíše dobře, ale není to tak jednoduché. Uvidíte sami zanedlouho. K jeho popisu se ještě vrátíme, až si povíme o Zkoušce templářů.

Kde se vzalo jméno Bafomet?“

Tady se dostáváme k jedné z největších záhad týkajících se této postavy, protože jeho jméno vyvolává přinejmenším tolik teorií, kolik je teoretiků! Než abychom vyjmenovávali četná vysvětlení, která se objevují ze všech stran, povíme vám proto jen o teorii, která jich spojuje největší počet.

Pokud vás Bafomet inspiruje, vězte, že jsme pro vás vytvořili tento nádherný Pivní hrnek Bafomet

Beer-mug-Baphomet

Je veux cette chope!

Co znamená Bafomet a co znamená Bafomet?

V podstatě Bafomet je deformace jména Mahomet. Připomeňme si dobu, kdy se toto jméno poprvé objevilo v písemných pramenech: první křížové výpravy. Připomeňme, že křížové výpravy byly nařízeny křesťanskými králi Francie, aby oficiálně vyrazili a osvobodili Svatou zemi z rukou muslimů.

Ok, v praxi byly křížové výpravy také nájezdem na všechny potraviny a poklady, které se ke křižákům dostaly. Ale v každé válce má logistika a správcovství svůj význam a křížové výpravy nebyly výjimkou…

Croix-des-Croisés

Naše milované křižáky obvykle doprovázeli rytíři řádu Templářů, známí také jako templáři. Během první křížové výpravy, na konci 12. století, se v prvních písemných pramenech objevuje jméno Bafomet. Zdá se, že toto jméno je zkomoleninou jména proroka Mohameda.

Představte si, že naši křižáci putují měsíce po různých zemích. Ty mluví různými jazyky, ale mají tu zvláštnost, že všechny jsou latinské. Římská říše obklopovala celé Středomoří a vliv jejího jazyka trval po staletí. Kořeny slov mezi bývalými římskými provinciemi byly proto podobné, i když se s pomocí času slova časem lišila. Křižáci proto bez větších obtíží rozuměli místním dialektům.

Templáři

A nyní dorazili do Svaté země. Toto území se v té době nacházelo převážně v dnešním Izraeli a Palestině. Myslím, že vám nemusím říkat, že jazykové kořeny latiny a osmanštiny jsou zcela odlišné.

Křižáci proto měli největší potíže s porozuměním tomuto jazyku a naopak, když na to přijde. Stejně tak považovali Osmany za pohanské divochy uctívající mnoho bohů.

Když je slyšeli mluvit o Mohamedovi, domnívali se, že mluví o jednom z jejich bohů, a ne o jejich prorokovi. Během první křížové výpravy vedené Godefroidem de Bouillon se v jedné z korespondencí křižák zmínil o muslimech vzývajících „Bafometa“ při východu slunce během obléhání Antiochie.

Tady pravděpodobně vznikl omyl. Slyšel pouze volání k modlitbě a zmatek zůstal i poté.

Jaká je souvislost mezi Bafometem a templáři?“

O více než sto let později, na úsvitu 14. století, se jméno Bafomet často objevuje v přepisu procesu s templáři. Nemůžeme se nezmínit o templářích, protože právě jejich zásluhou se k nám jméno Bafomet i přes počáteční chybu v jazykovém chápání dostalo. Bafomet a templáři k sobě neodmyslitelně patří.

Vznik templářů

Rytířská přilba

Řád templářů byl založen v roce 1139 Inocencem II. Hlavním účelem tohoto řádu bylo doprovázet a bránit poutníky, kteří chtěli cestovat do Svaté země.

Cesta k ní byla dlouhá a únavná, plná nástrah a etap. Poutníci se museli vydat na cestu zejména s určitým obnosem peněz, aby se během několika měsíců cesty mohli najíst a nasytit. První templáři proto byli strážci těchto bezbranných poutníků.

Úloha templářů

Aby byla tato blízká stráž schopna poutníky bránit, musela být dobře zběhlá v používání zbraní. Zbraně a zbroj byly v té době drahé a mohla si je dovolit pouze šlechta.

Proto všichni členové chrámového řádu byli rytíři. Ti byli horlivými křesťany, odtud kříž na jejich erbu. Měli také počáteční osobní věno, které poměrně pohodlně uspokojovalo jejich potřeby.

Templáři proto doprovázeli poutníky do Jeruzaléma po dvě století. Přesto by byla škoda, kdyby křižáci nevyužili těchto v boji zocelených rytířů při svých četných bitvách.

Křížové výpravy totiž pokaždé spočívaly v opětovném dobytí Svaté země dobyté muslimy. Templáři se tedy velmi aktivně podíleli na různých vítězstvích křižáků. Tito stateční rytíři měli neotřesitelnou víru a byli ochotni za svou věc na bitevním poli zemřít.

Pro všechny fanoušky templářů jsme skutečně vytvořili tento vynikající templářský pivní džbánek:

Templářský pivní hrnek

Tento hrnek chci!

Templáři byli stavitelé

Zámek-středověk

Templáři se díky svým různým misím museli umět také financovat. Nepřicházelo v úvahu, aby je platila církev, přestože patřili k řeholnímu řádu.

V průběhu let a v zemích, kam je jejich mise zavedly, budovali templáři komendy. Tyto komendy byly kláštery, které jim umožňovaly přijímat poutníky, ale také uchovávat různé bohatství, které mohli na svých misích „najít“. Mohli byste zde najít paralelu s našimi současnými depozitními bankami.

Jejich pozemní síť se v průběhu desetiletí stala impozantní. Templářské stavby byly vlastně mistrovským dílem architektury a vynalézavosti.

Některé z nich byly postaveny podle rytmu slunce, aby o rovnodennosti jeho světlo procházelo určitými otvory a specificky osvětlovalo konkrétní místa. Mimochodem si můžete všimnout, že z tohoto období pochází vznik svobodného zednářství.

Templáři byli tehdejší bankéři

Sledovali jste seriál Hra o trůny? Vzpomínáte si na Železnou banku? Pokud ano, pak si řekněte, že templáři byli ve své době s hromaděním bohatství po dvě století tak trochu jako tato banka.

Takže templáři byli svého času jakousi Světovou bankou. Křesťanští králové je žádali o půjčky, aby se stali ručiteli při určitých transakcích mezi mocnostmi. Někteří králové k nim měli dokonce takovou důvěru, že jim přenechávali své vlastní poklady, aby je střežili.

Je to stejný princip jako dnes. Své peníze ukládáme do banky, aby byly v bezpečí. Dnešní banky nic nevymyslely, jen se inspirovaly minulostí

Vztah důvěry mezi řádem a panovníky byl naprostý. Kdo jiný by měl lépe střežit královské poklady než křesťanští rytíři s četnými dobře chráněnými kláštery?

Konec templářů

La-fin-des-templiers

Templáři byli poprvé vyhnáni ze Svaté země během poslední křížové výpravy v roce 1291. Křižáci právě prohráli svou poslední bitvu a tato porážka znamenala smrtelný úder křížovým výpravám.

Templáři se proto museli vrátit do svých komend. Je třeba zdůraznit, že těch několik málo, kteří se rozhodli zůstat v některých pevnostech, bylo útočníky zmasakrováno, přemoženo jejich přesilou.

Tváří v tvář „debaklu“ křižáků se templáři následně plně věnovali své činnosti „bankéřů“ a prostředníků mezi mocnostmi. Bohužel pro ně toto období netrvalo dlouho.

V průběhu dvou století se templáři stávali stále početnějšími a bohatšími a bohatšími. Většina z nich se na konci poslední křížové výpravy vrátila a usadila se ve Francii.

Představovali pak bohatý a mocný řád. Války a křížové výpravy přišly krále draho a všudypřítomnost templářů začala značně vadit.

Měli byste vědět, že do té doby žili papežové v Římě, ale francouzský král nabídl papeži pozemky v Avignonu. Prvním papežem, který se tam přestěhoval, byl Klement V. Přesto mezi oběma muži rychle vznikla rivalita.

Vedlejší obětí těchto třenic se stali templáři, protože král měl k jejich řádu velmi blízko. Stejně tak papež velmi nelibě nesl skutečnost, že by jiný křesťanský řád než jeho vlastní mohl vycházet s mocnými a disponovat takovým bohatstvím. Jinými slovy: „Dělej, co říkám, ale ne, co dělám“…

Aby dosáhl svého, nařídil papež v roce 1307 proces. Není překvapením, že tento proces vyústil v roce 1312 ve zrušení řádu, protože jeho členové byli obviněni z kacířství. Právě během tohoto procesu se do popředí dostal Bafomet. Tak se dostáváme k vysvětlení souvislosti mezi ním a templáři, ale bez toho, co jsme si před chvílí řekli, by to působilo abstraktně!

Bafomet zbožštěný templáři

Tento proces trval 5 let, což je na tehdejší dobu, a dokonce i dnes, velmi dlouhá doba. Musíte také pochopit, že tehdejší procesy byly spíše parodií na spravedlnost než čímkoli jiným. Přiznání získaná mučením byla považována za pravdivá! Doznání bylo stále doznáním…

Mučírna

Středověk je známý různými druhy mučení, které se v něm vymýšlely, a my se jimi zde nebudeme podrobně zabývat. Takže jistě souhlasíte, že po vytrhání nehtů jednoho po druhém nebo rozsekání prstů na kousky byste byli ochotni přiznat se k čemukoli i!

No, tak to tehdy bylo… Výslechy prováděla inkvizice. Inkvizitoři byli jmenováni církví. Všichni se jich obávali a respektovali je.

Původně se proces zaměřoval na odpadlictví. Podle církve templáři při pobytu ve Svaté zemi zapřeli Krista. Místo Krista údajně začali zbožňovat ďábelskou a chimérickou postavu, Bafometa.

Templáři obvinění z odpadlictví

Rytíři Řádu chrámubyli snadnou kořistí pro náboženský proces. Měli totiž mnohoobskurních obřadů, počínaje zasvěcovacím obřadem při vstupu do řádu. Kolem tohoto řádu se v té době vytvořilo mnoho fantazií a i dnes templáři vzbuzují poblouznění.

Z několika zpráv o procesu vyplývá, že se rytíři přítomní ve Svaté zemi odchýlili od křesťanské víry. Nezapomeňte, že to byl papež Inocenc II, kdo původně vytvořil jejich řád.

Templáři pobývali na Blízkém východě dvě století a zřejmě byli ovlivněni zvyky a obyčeji místního obyvatelstva. Daleko od své křesťanské kultury by se přizpůsobili místu, kde žili.

Termín apostáze znamená popření Krista. Podle církve rytíři čistě a jednoduše popřeli Krista, aby mohli zavést uctívání pohanských modl, jako byl Bafomet.

Tampláři naopak popírali, že by Krista zapřeli, aby mu mohli lépe sloužit. Možná se domnívali, že jejich víra, jak ji praktikovali, je špatná.Popření by bylo jakýmsi přechodovým rituálem, aby se jejich víra obrodila čistším způsobem, něco jako nový křest.

Nezapomínejte také, že templáři žili v kolébce toho, co se stalo katolickým náboženstvím. Jordán je řeka, ve které byl Ježíš pokřtěn Janem Křtitelem. Tato řeka protéká přímo středem Svaté země.

Po tom, co jsme vám představili Bafometův a templářský pivní džbánek, je zde také tento vznešený Bafometův pivní pohár:

Bafometův pohár na pivo

Církev obviní rytíře z kacířství

Inkvizitor

Tady začíná mýtus o Bafometovi. Jakmile církev „prokázala“, že řád oficiálně popřel Krista, byly dveře dokořán pro 2. obvinění: templáři se stali kacíři. Ve skutečnosti inkvizitoři během procesu dosáhli několika přiznání, a to za použití „jemných“ metod, které bychom jim mohli přisuzovat. Tato přiznání přišla potvrdit „fakta“, že rytíři zosobnili nového boha:Bafometa.

Bafomet se dostává do popředí

Inkvizitoři požádali templáře, aby tuto modlu popsali, ale dostali mnoho různých odpovědí. Někteří jim řekli, že Bafomet je příliš ošklivý na to, aby ho mohli přesně popsat.

Jiní se zmiňovali o chimérické bytosti na půl cesty mezi člověkem a kozou: poprsí bylo lidské, ale mělo kozí nohy na způsob fauna nebo kentaura, napůl člověka a napůl zvířete. Jeho hlava, opatřená vousy, byla směsicí mezi člověkem a kozou.

Ve skutečnosti byl Bafomet ozdoben rohy. Aby byl mix kompletní, tento kozatý muž měl také prsa!

Tete-de-baphomet

Některá vyobrazení Bafometa ho navíc zobrazují s křídly. Odtud už je jen krůček k tomu, abyste si vytvořili spojení s nejslavnějším ze všech padlých andělů. Ostatně známý Lucifer neboli Satan je také nazýván padlým andělem.

Kdysi byl Božím oblíbencem, ale Bůh ho potrestal, když si uvědomil Luciferovu zradu. Někteří to budou považovat za pochybný odkaz, zatímco pro jiné tento „důkaz“ není způsoben náhodou. Když vám řeknou, že je to všechno otázka interpretace!

Bafomet a Lucifer nebo Bafomet a Satan

Se všemi těmi přívlastky mě udivujete, že je inkvizitoři obvinili z kacířství! Ten Bafomet se zdál být samotným ďáblem. Inkvizice se domnívala, žetempláři uctívají satana a žeBafomet je pouze předobrazem samotného Lucifera. Bafomet byl tedy podle církve démonem.

Snažili se také najít fyzické důkazy o existenci této bytosti. Bylo samozřejmé, že templáři nemohli své božstvo zbožštit, aniž by měli jeho vyobrazení v podobě soch, přívěsků, obrazů, rytin nebo basreliéfů.

Zdá se, že v té době se jim nepodařilo žádné najít. Templáři museli být opatrní a obezřetní ve snaze zničit nebo ukrýt co nejvíce důkazů.

Tato gotická éra inspirovala také naši nabídku Gotických pivních hrnků a šálků:

Hrnek-a-pivo-hrnek

Chci ten hrnek!

Jaké bylo templářské uctívání Bafometa?

Pokusíme-li se ilustrovat uctívání rytířů řádu zasvěceného Bafometovi, můžeme v určitém kontextu srovnat chování některých křesťanských věřících s Pannou Marií. Připomínám, že tím nechci kritizovat to či ono náboženství, ale jen se pokusit ilustrovat věci pomocí přístupu k chování.

<sp

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *