Jestliže jste milovníky piva, pravděpodobně máte oblíbenou sklenici, ve které si pivo vychutnáváte. A pokud jste náročný znalec, možná jste si již dokonce pořídili jeden z přibližně stovky hrnků, které nabízíme!
Jste-li opravdový znalec, pravděpodobně přizpůsobíte výběr sklenice druhu piva, které budete pít. Jak vznikla rozmanitost pivních sklenic, kterou dnes známe? Připoutejte se, protože vás vezmu na cestu historií pivních sklenic!
Definice pivního džbánu
Pivní džbán je nádoba s uchem, která je speciálně navržena k uchovávání piva. Považoval jsem za nezbytné začít touto definicí. Přítomnost tohoto ucha řadí pivní hrnek do samostatné kategorie v rámci rodiny pivních sklenic.
Největším konkurentem hrnku v rámci této rodiny je bezesporu půllitr piva. Tato sklenice přímo z Velké Británie se rozšířila po celém světě zhruba před 25 lety. Pint se stal nejpoužívanější sklenicí na pivo na celém světě.
Dříve než se sklenice na pivo začaly vyrábět ze skla
Člověk pije pivo v té či oné podobě již tisíce let. Naši předkové pravděpodobně pili pivo z tykví vyrobených ze zvířecích kůží nebo volských rohů již před více než 10 000 lety.
Před 9 000 lety př. n. l. se jako nádoby určené k pití piva již dobře prosadily hliněné hrnce, mísy a džbány. K tomu, co bychom mohli nazvat pivní džbánek, však vedla ještě dlouhá cesta.
Vynález hrnčířského kruhu usnadnil výrobu hliněných nádob a tím je zpřístupnil běžnému člověku.
Jiskra, která by dala vzniknout pivnímu sklu, však nastane až Féničané ovládli umění foukání skla, a to kolem roku 50 př. n. l.. Během následujících dvou století se umění foukání skla rozšířilo po celém Středomoří a Evropě.
Skleněné džbány a pivní sudy
Přestože se umění foukání skla po staletí vyvíjelo a zdokonalovalo, sklenice na pití piva se ještě neobjevily. Kolem 14. století se pro pijáky piva staly oblíbenými nádobami tankardy a steiny.
To byly první nádoby specificky spojené s pitím piva. Tankardy se původně používaly k přenášení vody a byly vyrobeny ze dřeva a svázány železem nebo kůží.
V důsledku dýmějového moru se však z hrnku stal velký kameninový pohár s jedním uchem a cínovým víčkem. Byl znám jako „stein“, známý také jako bavorský pivní soudek. Účelem víčka bylo zabránit kontaminaci obsahu.
Naneštěstí cín samotný představoval riziko otravy olovem, protože se tyto dva kovy často mísily. Víčka se vyvíjela, ale také vyšla z módy.
Zrození pivní sklenice
Pravá pivní sklenice začala být populární až v 19. století. Na přelomu 19. a 20. století se skleněné nádobí pro pivaře začalo stávat skutečným uměním. Jednou z prvních sklenic na pivo byl desetiboký hrnek neboli „floutek“. Umožňovala pijákům držet ruce mimo samotnou sklenici, díky čemuž zůstávalo pivo déle čerstvé.
Duplovaná sklenice, tzv. mass, se objevila ve 40. letech 20. století, a to kvůli rostoucí oblibě jantarových piv, která se v duté sklenici lépe vyjímala.
Nabízíme tento pivní džbán o objemu 1 litr k prodeji, v případě zájmu můžete kliknout přímo na fotografii!
Následuje rovná sklenice s mírným vyboulením v horní části, známá jako „Nonik“ (sklenice bez zářezů). Bylo navrženo tak, aby se minimalizovalo tříštění, ke kterému docházelo při tření sklenic o sebe.
Krátce poté byla vyvinuta varianta standardního skla Nonik, tenkostěnné „pasové“ sklo. Tato půllitrová sklenice stahuje okraj mírně dovnitř, aby se zabránilo možnosti pořezání, a zůstala oblíbenou sklenicí pivovarníků na stout.
Tenkostěnná půllitrová sklenice je dodnes klasickou půllitrovou sklenicí irských pivovarů a Guinnessu. Na severu Anglie se nadále používá k podávání yorkshirských „velkohlavých“ půllitrů.
Pivní hrnek 3. tisíciletí
Je to jednoduché, právě teď ještě existují všechny výše zmíněné hrnky! Ve skutečnosti je zde to, co je na trhu:
- Horní hrnek
- Dřevěný hrnek
- Čínský hrnek
- Kovový hrnek
- Skleněný hrnek
- Plastový hrnek
- Pryskyřicový hrnek
/li>
Zde je několik příkladů pivních hrnků, které nabízíme k prodeji, pokud vás některý z nich zaujal, můžete kliknout přímo na fotografii!
Zásadní rozdíl mezi těmito 7 typy hrnků je v tom, že ve skleněných nebo plastových vidíte pivo průhledně. Všechny ostatní jsou standardně neprůhledné. Záleží na chuti a barvě.
Dnes může být výběr skleněného nádobí stejně důležitý jako výběr piva. Každá varianta pivní sklenice je navržena tak, aby měla specifický účinek na nápoj, který obsahuje. Většina pivařů bude trvat na tom, že určité druhy piva se pijí pouze v určitých typech sklenic.
Příště, až si budete kupovat sklenici na pivo, vybírejte moudře a udělejte mi radost zachycením pivní sklenice! V opačném případě nenápadně podstrčte tento nápad na dárek svým blízkým!“
Pokud jste měli trpělivost dočíst můj článek až do konce, měli byste vědět, že můžete získat 20% slevu na celou objednávku, pokud v košíku zadáte kód BLOG20.
Tento kód si vyhrazuji pro své nejvěrnější čtenáře, kteří objevili naše stránky prostřednictvím článků, které s láskou zveřejňuji! Jen pro vaši informaci, kód nelze kombinovat s jinými slevovými kódy, protože to přece nemůžete přehánět, že! 20% sleva nám už tak moc rezervy nedává, ale alespoň odměním své čtenáře.
Chcete-li mě povzbudit a podpořit, neváhejte si u nás něco koupit!
Na našich stránkách najdete přes 100 různých hrnečků na pivo a všechny jsou jedinečné!
Chcete-li objevit všechny naše výrobky, klikněte na tento odkaz: Chopedebiere.
Pokud byste si chtěli přečíst některý z mých dalších článků, doporučuji průvodce, kde koupit hrnek na pivo.
Chcete-li se podívat na všechny mé další příspěvky na blogu, klikněte na Blog De Chopedebiere.