Jaká je historie piva v Evropě?

Jistě jste si již položili jednu z těchto otázek: Kde se pivo vzalo a jaká je jeho historie?Z čeho se původně vyrábělo? Kdo vymyslel původní recept na tento nápoj bohů?

Pivo je součástí evropské kultury již po staletí. Od starých Řeků přes Římany až po moderní Evropu bylo nedílnou součástí života. Pivo pomáhalo utvářet naše dějiny, od náboženských obřadů přes slavnosti až po války.

V tomto článku vás vezmu na průzkum historie piva v Evropě, od jeho počátků až po současnou podobu. Éra pivní hrnek nebyla jen tak za rohem, protože už tehdy jste museli mít nápoj, který jste si do něj mohli dát!

Podíváme se na to, jak se v různých zemích Evropy utvářel pivní průmysl a jaké trendy se v průběhu času objevily.

Podíváme se také na některé nejoblíbenější druhy piva v Evropě v současnosti a jak se od sebe liší. Nakonec probereme některé případy využití piva v dnešní Evropě a co to znamená pro jeho budoucnost.

Vynález piva

Pivo je nejstarší zaznamenaný recept na nápoj na světě.Jako první zdokumentovali vaření piva a jeho výrobní proces staří Egypťané. V roce 5000 př. n. l. byly sepsány papyry popisující tuto praxi.

Jiné prameny se dokonce zmiňují o Sumeřanech a národech Mezopotámie, kteří údajně začali vařit pivo dávno před Egypťany, asi o 5000 let dříve! Přesně tak, pivo je tedy staré více než 12 000 let!

Egypťané a pivo

Nebyl nalezen žádný písemný záznam o receptu na pivo, ale při archeologických vykopávkách byly nalezeny zbytky sladového ječmene a zbytky piva. Je pravděpodobné, že první várkou piva byly zbytky obilné kaše, která zkvasila za pomoci divokých kvasinek. Tak se zrodil alkohol, který musel první ochutnávače velmi potěšit!

První recepty na pivo

V době Egypťanů vařili lidé pivo z ovoce a obilovin, které je obklopovaly: datlí, granátových jablek nebo některých místních obilovin, jako je pšenice nebo ječmen. Původně se pivo používalo k náboženským obřadům. Král faraon byl jakýmsi mistrem sládkem a dirigentem této výroby.

Byl to on, kdo pak umožnil obyvatelstvu přístup k tomuto sladkému nektaru. Samozřejmě to byla příležitost, jak při tom vybírat daně – ty se nikdy nezmění! Můžeme se tedy domnívat, že prvními mistry sládky byli faraóni, kteří se střídali od roku 4000 př. n. l.. Na druhou stranu to byli kněží, kteří vařili pivo, přičemž šéfem byl faraon!

Faraon mistr sládek

Na druhou stranu chuť piva v té době musela být zcela odlišná od toho, co můžeme pít dnes. Nevíme, zda Egypťané měli na pití piva specifické nádoby. Muselo se jednat o nějaký druh džbánů.

Pivo se dostává do Evropy

Egypťané byli obchodním národem a pivo se dostalo z Blízkého východu přes Středomoří do Evropy. Prostřednictvím obchodu a jeho výrobního procesu se velmi snadno etablovalo. Zvláštní, že?“

Nejvýrazněji se rozšířilo především v severní Evropě. Její bohatá půda byla již tehdy bohatá na ječmen, což samozřejmě usnadňovalo situaci. První začínající pivovarníci měli k dispozici surovinu v astronomickém množství!

Vesnice ve středověku

Pivo bylo velmi rychle doceněno pro svou výživovou hodnotu, protože je to sytý nápoj. Navíc bylo mnohem bezpečnější alternativou pitné vody. V té době neexistovaly ekologické normy a bylo velmi časté, že lidé svými odpady kontaminovali vodu, ke které měli přístup.

Moderní pivo se zrodilo ve středověku

Ve středověku se většina vědců shoduje, že vyrobené pivo lze považovat za moderní. Tehdejší mistři pivovarníci používali sladový ječmen již stovky let. Byl pro ně hlavním zdrojem zkvasitelného cukru.

Ve 12. století přišli někteří s nápadem zdokonalit tuto prastarou recepturu chmelem. Ten mu dodal hořkou, ale zároveň aromatickou chuť. Dříve mohlo aroma piva pocházet z libovolného množství bylin nebo koření, které rostly v místě. Tato aromata pomáhala vyvážit sladkou chuť sladu v pivu.

Chmel se používá při vaření piva

Pro rozklad cukru se tedy používalo cokoli a cokoli, přičemž výsledek nebyl vždy příliš šťastný… Teprve přibližně v roce 1150 začali němečtí mniši přidávat chmel, který rostl divoce, aby vyvážil chutě. Netrvalo dlouho a tato nová přísada se stala módní a ujala se v celé Evropě.

V podstatě všechna piva dodnes obsahují chmel, a proto je pivo z té doby považováno za pivo dnešní.

Mniši byli největšími sládky středověku

Po tomto úžasném objevu použití divokého chmele v pivu začala hegemonie mnichů. Mnišští sládci zjistili, že chmel dodává pivu velmi příjemnou hořkost. To mu dodávalo mnohem více žíznivosti.

Nezapomínejte také, že mniši byli zběhlí v léčivých rostlinách, mezi něž patří i chmel. Každý klášter měl svou vlastní zahradu s léčivými rostlinami. Znali jejich vlastnosti a zejména jedna z nich byla mimořádně užitečná: chmel je přírodní konzervační prostředek. Díky tomu získalo pivo druhý život, protože mohlo být mnohem déle konzervováno.

Tato lepší konzervace také znamenala, že mohlo být přepravováno na delší vzdálenosti. Ideální a nesporná výhoda pro obchod!“

Pivovarský klášter

Historici zaznamenali v této době mnoho inovací v technikách vaření a míchání piva. K těmto inovacím přispěli především mnišští sládci. V té době téměř všechny kláštery vařily vlastní pivo. Mniši inovovali chmel, vytvářeli ležáky a dokonce uchovávali pivo na chladném místě, aby se rozvinula jeho chuť.

V dnešní době je tato klášterní tradice stále živá, a to zejména díky opatským pivům nebo trapistickým pivům. Neřeknu vám nic nového, když řeknu, že kláštery v Belgii drží prvenství, pokud jde o zastoupení v tomto specifickém odvětví. Dědicem tohoto know-how jsou mimo jiné značky Leffe, Affligem a Grimbergen.

Belgickému pivu bych mohl věnovat celý článek, ale to až někdy příště, protože jinak by tento byl pravděpodobně velmi dlouhý! Belgie je jednou z referenčních pivovarnických zemí a mnoho jejích výrobků pravidelně získává ocenění.

Pivo v Anglii

Stejně jako zbytek Evropy, i Britské ostrovy přijaly pivní kulturu. Angličané jsou proslulí tím, že nedělají nic jako ostatní (vlastně spíše jako Francouzi!). Nepoužili jen do písmene recept na pivo, který k nim přišel.

English Castle

Mnoho pivních stylů, které existují dodnes, vzniklo ve Velké Británii a Irsku: zejména Pale Ales, Portery a Stouty. V těchto anglicky mluvících zemích mělo pivo obrovský úspěch. Britská armáda dokonce plánovala distribuovat svým vojákům denní příděl piva. Právě z toho se zrodila IPA, India Pale Ale.

Britské impérium vynalezlo IPA

Neřeknu vám nic nového, když vám řeknu, že britské impérium bylo jedno z největších, jaké kdy svět poznal. Její majetek byl obrovský po celém světě, a královské námořnictvo proto muselo svým vojákům posílat příděly piva na velmi dlouhé vzdálenosti.

Přes přidávání chmele v běžném množství bylo skladování piva po několik měsíců velmi problematické. To, co nakonec dorazilo na místo určení, se již pivu příliš nepodobalo. V lepším případě bylo kyselé, ale častěji bylo prostě prošlé.

India Pale Ale byl vytvořen pro anglické vojáky

Nejsložitější byly zásilky piva do vzdálených kolonií v Indii. Tehdejší pivovarníci prováděli četné testy a jako nejvhodnější se jim jevilo dvojí řešení: zvýšení obsahu alkoholu a znásobení množství chmele. Tyto 2 přírodní konzervanty v dostatečném množství umožnily klidnější cestu.

Zrodila se IPA. Nicméně v průběhu let neměl tento typ velmi hořkého piva fenomenální úspěch a poněkud upadl v zapomnění. Až Američané jej v 90. letech 20. století opět přivedli do módy. Od té doby jde od desíti k pěti a téměř v každé zemi se vyrábí a/nebo konzumuje.

Pivo ve Francii

A co v tom všem Francie? Země světově proslulá vínem také podlehla volání sirén našeho milovaného chmeleného nápoje. Nejprve cervoise, pak pivo, přičemž vývoj probíhal stejně jako v ostatních evropských zemích.

Pak se nepřekvapivě pivovary soustředily tam, kde chmel přirozeně rostl. Byli tam mniši, takže přidávání chmele bylo de rigueur.

Pivovarnická oblast východní Francie

Všeobecně tato léčivá rostlina historicky roste v severní a východní Francii, protože potřebuje mírné klima, které není příliš horké. Ne nadarmo z těchto regionů pocházejí nejznámější pivovary, jako jsou Kronembourg a Pelforth. Drtivou většinu francouzské produkce tvořil pilsner nebo ležák velmi podobný německému pivu.

Stejně jako ve všech ostatních zemích umožnil vývoz sladu a chmele rozvoj pivovarů po celé Francii. Díky těmto změnám již nebylo nutné mít suroviny k vaření a výrobě piva na místě. Francouzské řemeslné pivovary od té doby vzkvétají ve všech regionech.

Pivo v Evropě má před sebou stále zářnou budoucnost

Pivo je již po tisíciletí základem evropské kultury, jeho kořeny sahají až do starověku. Od prvních primitivních piv až po moderní řemeslná piva se v Evropě v průběhu staletí vyvinula bohatá a rozmanitá pivní kultura. Od skromných počátků v malovýrobě až po současný status mnohamiliardového průmyslového odvětví se pivo stalo nedílnou součástí evropské společnosti a kultury.

Pivo je po staletí základem evropské kultury a v průběhu času si různé země vyvinuly vlastní pivovarské styly a techniky. Od ležáků v Německu až po stouty v Anglii, pivo se v Evropě vyvíjelo po staletí. Se zaváděním nových přísad, postupů a technologií se v průběhu historie objevovaly trendy, které formovaly pivní průmysl v jednotlivých zemích.

Budoucnost piva

Pivo je nedílnou součástí evropské kultury a je jí již po staletí. V posledních letech se jeho využití rozšířilo mimo tradiční společenské prostředí a vzniká mnoho kreativních aplikací.

Od řemeslných pivovarů až po kosmetiku na bázi piva je Evropa v čele pivních inovací. To by mohlo být znamením věcí příštích, protože pivo se v Evropě stále vyvíjí a nachází nové trhy. Ještě nikdy nebylo tolik druhů piva a pivovarů jako dnes.

Pokud jste měli trpělivost dočíst můj článek až do konce, vězte, že zadáním kódu BLOG20 v košíku můžete získat 20% slevu na celou objednávku.

Tento kód si vyhrazuji pro své nejvěrnější čtenáře, kteří objevili naše stránky prostřednictvím článků, které s láskou zveřejňuji! Jen pro vaši informaci, kód nelze kombinovat s jinými slevovými kódy, protože to přece nemůžete přehánět, že! 20% sleva nám už tak moc rezervy nedává, ale alespoň odměním své čtenáře.

Chcete-li mě povzbudit a podpořit, neváhejte si u nás něco koupit!

Na našich stránkách najdete přes 100 různých hrnečků na pivo a všechny jsou jedinečné! Máme nejširší výběr na internetu i v kamenných obchodech dohromady.

Chcete-li objevit všechny naše výrobky, klikněte na tento odkaz: Chopedebiere.

Pokud si chcete přečíst některý z mých dalších článků, podívejte se na můj top 10 nejlepších her na pití.

Chcete-li se podívat na všechny mé další příspěvky na blogu, klikněte na Blog De Chopedebiere.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *