Kdo vynalezl hrnek na pivo?

Pivo je oblíbený nápoj, který si dopřává mnoho lidí na celém světě, včetně mě! Je to jeden z nejstarších a nejrozšířenějších alkoholických nápojů. Pivo existuje již po staletí a vaří se v mnoha různých formách a stylech. Ale co ta sklenička piva, kterou držíte v ruce, ten slavný pivní hrnek?

Pivo je oblíbený nápoj, který je známý již po staletí, a není divu, že je stále tak populární. Odkud se tedy pivní hrnek vzal?

Historie pivního hrnku je úzce spjata s vývojem sklářství a jeho vývojem v čase, ale sahá mnohem dál. Od jeho počátků jako surové nádoby vyrobené z hlíny až po jeho moderní podobu složitě navrženého skleněného hrnku prozkoumáme, jak tato nádherná nádoba vznikla.

Pivní džbánek je nejzajímavější z , protože jeho vývoj sledoval techniky a epochy.

Přemýšleli jste někdy o tom, kdo tuto úžasnou nádobu vymyslel? Tak pojďte, provedu vás tímto fascinujícím příběhem pivní sklenice, která vznikla před několika tisíci lety!

Vynález pivního hrnku: Prvním hrnkem byl volský roh

Člověk je známý tím, že používá to, co má po ruce. Ještě předtím, než dokázal pomocí nástrojů vyřezávat dřevo nebo tvarovat některé materiály, rychle zjistil, že předek našich dnešních krav mu může poskytnout velmi zajímavý materiál.

Tady je to, co nyní nabízíme v (mnohem) vylepšené verzi:

Pro jeho prohlídku stačí kliknout na fotografii!

Ano, lískový roh byl ideální pro držení tekutiny a nevyžadoval mnoho úsilí, aby byl rychle použitelný. Vynález piva se údajně datuje do doby Sumerů před 6000 lety, tedy ještě před Egypťany. Je jisté, že volský roh byl jedním z prvních věder, které člověk použil.

V tuto chvíli nemůžeme mluvit o kohoutku, protože kohoutek na pivorukojeť, která umožňuje jeho držení, aniž byste měli nádobu přímo v ruce. Roh je nicméně předchůdcem tankardu.

S největší pravděpodobností vypadal tehdejší roh spíše takto, protože jej Vikingové mohli používat po celá staletí:

Stačí kliknout na fotografii a můžete si ji prohlédnout!

Keramický nebo hliněný džbánek na pivo

Růžek je pěkný, ale mezitím člověk rozvinul znalosti o keramice zejména díky hlíně a řezbě do dřeva. Problémem dřeva je, že nasákne tekutinu, skončí hnilobou, pokud zůstane vlhké, atd…

Podle archeologických vykopávek takto vypadaly hliněné pivní džbánky, což byly jakési džbány:

Starověký keramický pivní džbánek

Tuto bitvu tedy ve většině případů vyhrála keramika.

Dnešní dřevěné hrnky jsou buď ošetřeny potravinářskou pryskyřicí, nebo jsou opatřeny nerezovou vanou, která tuto vadu překonává.

Takto vypadají dřevěné pivní hrnky dnes:

Prostě klikněte na fotku a jděte si ji prohlédnout!

Pro výrobu hrnečků na pivo se tedy nejprve používala keramika a poté kamenina a porcelán. Vypálením jednoho nebo druhého z těchto materiálů se hrnek stal zcela vodotěsným a umožňoval originální zdobení.

Kovový pivní džbánek

Ano, člověk vyráběl různé nástroje z kovu, a to nejen zbraně. Kov měl oproti keramice obrovskou výhodu v tom, že byl mnohem odolnější, ale vyžadoval zvláštní zručnost.

Měl bych podotknout, že i po vzniku železných, bronzových, stříbrných nebo dokonce zlatých pivních hrnků stále existovaly ostatní typy hrnků. Šlo spíše o to, kolik si toho člověk mohl do svého oblíbeného hrnku dovolit dát!

Tady je retro kovový hrnek, který doporučujeme například:

Pro jeho prohlídku stačí kliknout na fotografii!

V hostinci se podávalo pivo v dřevěných džbáncích. Ti, kteří měli více peněz, používali keramické hrnky. Bohatí vlastnili kovové poháry, vyrobené z nejcennějšího kovu, který si jejich měšec mohl dovolit!

K výrobě poháru se také hodně používal cín, protože patřil k nejlevnějším kovům. Velkou měrou přispěla k popularizaci kovového pivního džbánku.

Nevýhodou bylo, že se často míchala s olovem, což vedlo k astronomickému množství otrav olovem. Bohužel lékařům dlouho trvalo, než pochopili, že olovo škodí při styku s potravinami.

Umírat kvůli hrnku, ze kterého pijete pivo, je opravdu nespravedlivé!

Kovový hrnek na pivo má víčko

Znáte rčení: „Z nouze vzešel vynález“? Dobře se hodí k tomuto příběhu, protože právě během velké epidemie dýmějového moru byly pivní hrnky opatřeny víčky. To chránilo pivo před netaktním kašláním případných nemocných lidí vedle vás, ale také zabraňovalo hmyzu, aby se přišel nechtěně namočit.

Německý pivní hrnek s plechovým víčkem

V Německu byly vynalezeny hrnky na pivo s víčkem většinou z cínu, zatímco samotné hrnky byly vyrobeny z kameniny.

Podle tehdejšího přesvědčení ve 14. století byl hmyz přenašečem šíření této nemoci a výnos dokonce nařizoval povinně přidávat tato víčka.

Skleněný pivní džbánek

Může se zdát poněkud zvláštní přejít z tak pevného materiálu, jako je kov, na sklo, které se může mnohem snadněji rozbít.

V době války lze kovové předměty roztavit na výrobu zbraní a nejvyšší prioritou v době krize už opravdu není výroba hrnků. Nicméně ať se stalo cokoliv, spotřeba piva neklesla a bylo třeba najít jiný materiál.

Sklo bylo na výrobu velmi úsporné a umožňovalo mnohem více fantazie než kov. Po skončení první světové války zůstalo sklo jako ideální materiál pro každodenní použití pivního hrnku. Dostupný kov se také po válce používal spíše k rekonstrukci než k „tvůrčímu trávení volného času“.

Malý vtípek v souvislosti s touto historickou skutečností, vynesli jsme neprůstřelný pivní hrnek, protože jeden z nich zůstal v tomto hrnku zamrzlý:

Prostě klikněte na fotku a jděte si ji prohlédnout!

Takže používání skleněných hrnků na pivo se všem osvědčilo a myslím, že většina lidí si na to nestěžovala!

Současný hrnek na pivo

V moderní době stále existuje hrnek na pivo v různých podobách. Pokud zajdete do baru nebo hospody, většinou dostanete půllitr, ale někteří mají tu slušnost, že vám pivo podají v hrnku. Pořád je to ale o poznání nóbl!

Pokud na fotku kliknete, můžete si ji prohlédnout!

Globalizace si vybrala svou daň a nyní můžete najít hrnky všeho druhu a z mnoha různých materiálů. Stačí se podívat na množství modelů, které nabízíme. Musíte se snažit zavděčit všem a každý má své malé preference.

Jen klikněte na fotografii a jděte se na ni podívat!

Osobně mám obrovskou výhodu, že si mohu vybírat z mnoha našich referencí, a musím přiznat, že mě baví měnit tankardy velmi pravidelně. Mám několik rohů, dřevěné hrnky, skleněné hrnky a samozřejmě několik pryskyřicových hrnků s nerezovými nádržemi. Abych byl upřímný, mám jich přes dvacet, ale nesrovnávejte mě s vámi, protože mám to štěstí, že se svou vášní pro pivo živím!

Pivní hrnek je součástí našeho dědictví

pivní hrnky jsou nedílnou součástí pivní kultury – a to již po staletí! Od jednoduchých hliněných cisteren ve starém Babylonu až po bohatě zdobené cisterny v Německu má pivní hrnek dlouhou a fascinující historii.

Pro jeho prohlídku stačí kliknout na fotografii!

Krby na pivo jsou více než jen nádoby na náš oblíbený studený nápoj. Mají dlouhou a fascinující historii sahající až do starověku. Od prvních hliněných nebo kamenných hrnků, které používali sumerští sládci, až po dnešní moderní designy, se pivní hrnek v průběhu staletí vyvíjel a hrál důležitou roli v mnoha kulturách.

Naneštěstí neznám odpověď na otázku, kdo přesně vynalezl pivní hrnek, ale čím jsem si jistý, je, že si s velkým potěšením vychutnával pivo v nádobě, ve které bylo vyrobeno. Toto potěšení se nezměnilo po celá tisíciletí a každý milovník piva stále přikládá nádobě, ve které je jeho pivo uloženo, stejnou důležitost.

Pro zobrazení stačí kliknout na fotografii!

Pokud jste měli trpělivost dočíst můj článek až do konce, měli byste vědět, že můžete získat 20% slevu na celou objednávku, pokud v košíku zadáte kód BLOG20.

Tento kód si vyhrazuji pro své nejvěrnější čtenáře, kteří objevili naše stránky prostřednictvím článků, které s láskou zveřejňuji! Jen pro vaši informaci, kód nelze kombinovat s jinými slevovými kódy, protože byste to stejně neměli přehánět, eh! 20% sleva nám sice už nenechává moc velkou rezervu, ale alespoň odměním své čtenáře.

Chcete-li mě povzbudit a podpořit, neváhejte si u nás něco koupit!

Na našich stránkách najdete přes 100 různých hrnečků na pivo a všechny jsou jedinečné! Chcete-li si prohlédnout všechny naše modely, stačí se podívat na naše hrnky.

Chcete-li objevit všechny naše výrobky, klikněte na tento odkaz: Chopedebiere.

Pokud si chcete přečíst některý z mých dalších článků, doporučuji vám objevit proč má hrnek na pivo ucho.

Chcete-li si prohlédnout všechny mé další příspěvky na blogu, klikněte na Blog De Chopedebiere.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *