Fascinující pařížské katakomby plné lidských kostí, neboli kostnice ve vědeckém slova smyslu, jsou nejzáhadnější a nejděsivější atrakcí Paříže. Jedná se o největší známou kostnici na světě.
Turistům se nabízí hodinová procházka 2 km dlouhými tunely, mnozí však netuší, že skutečný rozsah podzemních chodeb je mnohem větší. Fascinace katakombami je pro mnoho lidí velká. To je jeden z důvodů, proč jsme přišli s nápadem vytvořit Gotické pivní hrnky se všemi těmi lebkami, abyste věděli!
Pokud jste připraveni, vezmu vás na výlet na toto tajemné místo a objevíte útroby Paříže!
Paříž je jeden velký lom
Pojď hop, začnu trochou historie, abychom si připravili půdu. Před tisíci lety byla Paříž ještě tak malá, že ji tvořily dva centrální obvody. Ve městě se však neustále stavělo, což vyžadovalo spoustu kamene.
Materiál se těžil na nejbližších předměstích. Na jihu vápenec, na severu sádrovec. Kamenolomy v Paříži byly tedy kolébkou .
Od nepaměti hledal člověk své suroviny co nejblíže. V případě kamene šlo zejména o otázku hmotnosti přepravovaného zboží. Je proto logické, že tehdejší stavitelé čerpali z nejbližších zásob.
S postupem času se místa těžby stala nedílnou součástí hranic města. Půda z povrchových dolů byla vysázena v parcích Buttes-Chaumont a Belleville. Podzemní doly zůstávaly kvůli nedostatečnému využití dlouho poté nezastavěné, až bylo nutné zrušit přeplněné pařížské hřbitovy.
Pařížské lomy se staly hřbitovy
V tomto příběhu není ani gram fikce. Používám příklad jednoho z mnoha pařížských kostelů, protože mnozí byli ve stejné situaci: představte si tisíciletý hřbitov, který nemohl přesáhnout hranice kostela. Na některých místech dosahovala vrstva pohřbů až 10 metrů, vzhledem k množství předků na sobě. Pod tlakem zdi hřbitova neodolaly a jeho obsah se zřítil na ulici.
Dovolím si představit tu vidinu zděšení Pařížanů při pohledu na takové zřícení!
Aby se obnovil pořádek, musel být zakázán přístup na hřbitov a všechny kosti byly umyty a vysypány někam, kde bylo místo. Například do starých lomů. Kilometry štol vyhloubených v podzemí, které si přímo říkaly o to, aby se daly využít. Někde tedy byly kosti úhledně srovnané, jinde to vypadalo spíš jako obrovská hromada kostí.
lebky a další kosti tedy právě našly nový domov! I kdyby nevypadaly přesně takhle, lebka na tom pivním hrnku by se vyjímala:
Můžete kliknout na obrázek a rovnou si ho prohlédnout!
Neuplynulo ani sto let, když se ukázalo, že o návštěvu podzemní nekropole má zájem mnoho lidí. V roce 1867 se začaly pořádat organizované exkurze. A nyní se na turisty stojí hodinové fronty! Proto je například nejlepší koupit si vstupenku předem.
Slavní lidé ve tmě
V podzemní kryptě je shromážděn obsah všech pařížských hřbitovů za posledních tisíc let. Podle hrubých odhadů je zde pohřbeno šest až sedm milionů lidí. Samozřejmě tam byly uloženy i slavné historické osobnosti.
Není pochyb o tom, že se v katakombách ztratily osobnosti Francouzské revoluce: Robespierre a Danton, vědci Pascal a Lavoisier, spisovatelé Charles Perrault a François Rabelais. Existuje však dobrý důvod se domnívat, že jim společnost dělají Molière, otec francouzského divadla, a La Fontaine, vynálezce bajky.
Jejich oficiální hroby jsou na hřbitově Père-Lachaise, ale Lafontainův sarkofág je jistě prázdný. Molière byl původně pohřben za hřbitovním plotem a bez náhrobku, takže již není možné ověřit pravost ostatků.
Radila bych vám také, pokud budete mít možnost, projít si tento nádherný hřbitov s audioprůvodcem a poznat příběhy jejich neobyčejných životů.
Pokud budete mít to štěstí a budete se toulat podzemními chodbami katakomb, můžete si představit, že některé lebky, kolem kterých budete procházet, mohou patřit géniům své doby! Ve skutečnosti máme spoustu pivních hrnků s lebkami, tady je namátkou jeden:
Katafilové: Milovníci katakomb
Tak malebné místo, zahalené do tmy, nevyhnutelně přitahuje pozornost. Někteří se snaží najít záhadu nebo něco cenného (třeba grál nebo legendární poklad) či lebky kostlivců, jiní jdou hledat vzrušení. Lidem, kteří netrpí strachem ze tmy a uzavřených prostor, se přezdívá katafilové.
Tento podzemní tunel láká miliony Pařížanů zamilovaných do hledání objevů. Tyto podzemní jeskyně jsou domovem těch nejneobvyklejších příběhů a legend o starověkých relikviích, které sahají až do 19. století do řecké mytologie. Kult smrti děsí stejně jako fascinuje. Tak to prostě je, s tím nic nenaděláme!
Tato archeologická krypta je magnetem pro archeology a paleontology z celého světa. Tento kult nás vlastně inspiroval k vytvoření specifického, krásného modelu pro milovníky piva A katakomb. Naštěstí jsme ho pojmenovali katakombový pivní džbánek (to nevymyslíte!):
Máme pro vás to pravé, pokud tato místa milujete, naše dekorativní předměty (výrobky) s touto tematikou jsou pro vás obzvlášť originální, nebo pokud je chcete darovat někomu blízkému, kdo tyto podzemní galerie miluje!
Sám Napoleon III. rád sestupoval do katakomb, pořádal zde schůzky a setkával se s významnými hosty. Chtěl snad ty, s nimiž se tam setkal, uvést do rozpaků a destabilizovat? Možná ano. Kvůli efektu překvapení, to je přinejmenším jisté!
Katakomby mají četné východy na povrch, často přes sklepy budov. V roce 1955 bylo z preventivních důvodů zakázáno chodit metrem a mnohé chodby byly zazděny. Katafilové byli postaveni mimo zákon, ale to jim příliš nevadilo. Francouzi měli vždycky zálibu v zakázaném!“
Mnoho lidí se do zakázaných katakomb vydávalo i nadále. Více či méně řemeslným způsobem se do nich pouštěli různí kartografové. Nováčci byli zasvěcováni starousedlíky a znalosti podzemních chodeb se předávaly z katafilů na katafily.
Kolem těchto symbolických míst, kterými jsou katakomby, se vytvořila skutečná společnost. Ti nejznalejší prozrazují jen část jejich tajemství a nejneobvyklejší místa si nechávají pro sebe, protože se obávají, že je někteří lidé poničí.
Je třeba také poznamenat, že stejně jako později v pařížských stokách, i v bludišti tunelů byly zaznamenány určité křižovatky nebo názvy ulic, které vám pomohou se zorientovat.
Stěna z kostí
Co lidi často poznamená, jsou tyto stěny z lebek. Nevíme přesně, proč si ti, kteří zaplnili katakomby kostmi Pařížanů, „hráli“ s ostatky svých předků. Je v nich však jistá umělecká stránka a zřetelná touha po pořádku.
Smrt fascinuje a lidské kosti také. Důkaz na obrázcích s tímto nádherným kelímkem na pivo s kostlivcem v ruce:
Je to zcela zjevně uspořádání těchto kostí, které poznamenává mysl lidí. Kosti lebeční, holenní a páteřní jsou zastoupeny v drtivé většině, přestože lidské tělo se skládá z mnoha druhů kostí. Proč ne sochy založené na pánevních kostech nebo dokonce žebrech? Proč nevytvořit stěnu výhradně ze zubů? Záhada…
Pařížské podzemí
Nedovedete si představit, jak porézní je půda pod Paříží. Většina katakomb je hluboká pět pater, což je hlouběji než metro a kanalizace, ale na jiných místech jsou tunely i blíže k povrchu. Stavět v takové oblasti výškové budovy je poměrně nebezpečné. Do katakomb se už dvakrát v historii propadl celý blok i se svými obyvateli. Lidé při tom tragicky zahynuli.
Chcete-li se vzpamatovat z těchto emocí, proč si nedopřát pivo v krásném tanku? Tady je model, který určitě potěší!
Situaci částečně zachraňuje stávající zákaz výstavby budov vyšších než 6 pater z urbanisticko-estetických důvodů. Na některých místech však bývalé lomy neunesou ani třípodlažní dům. Tyto neobvyklé čtvrti mají zvláštní kouzlo, a to nízkopodlažní zástavbu. Pokud hledáte neobvyklá pařížská místa, dávám vám termín v Beau-aux-Cai ve 13. obvodu nebo ve čtvrti Muzaya v 19. obvodu poblíž parku Buttes-Chaumont.
Další nebezpečí číhá vkatakombách zevnitř. Některé tunely pravidelně zaplňuje podzemní voda. Tento problém se částečně řeší již od dob Ludvíka XVI, kdy se používala nejjednodušší metoda – zalitítunelů betonem. Nicméně údržba je nákladná a město Paříž nemá vždy prostředky na to, aby všechny trhliny zaplnilo…
Místnost Z
Prázdné kobky byly často využívány jako domov pro bezdomovce. Ve 20. století byly tyto hluboké podzemní chodby využívány jako protiatomové kryty. Úplně první byl postaven v roce 1934. A během německé okupace Paříže se v podzemí nacházel tajný německý bunkr. Nacházel se na samém konci jednoho z tunelů, proto se mu říkalo Salle Z.
Nebyl to zdaleka jediný bunkr v katakombách. Mnohem později, po válce, vášniví průzkumníci podzemí při sestavování podrobné mapy zjistili, že mezi nacistickými bunkry a bunkry odboje je pouhých 500 m! Pod zemí nebyl absolutně žádný zvuk ani slyšitelnost, takže se navzájem nemohly odhalit. Když se nad tím zamyslíte, je to docela šílené!
V 70. letech, kdy Paříž ovládla punková kultura, se v Salle Z konaly ilegální večírky. Dobře se hodil, díky nízké výšce jste vkatakombách málokdy našli čtyřmetrové stropy a německé nápisy na stěnách dodávaly punkovému stylu barvu, složitost a příchuť.
Nevím, jestli je to nutně punk, ale každopádně náš prsten s otvírákem na lebky by zchroupal všechny uzávěry, které byste mu mohli dát!
Po punkové kultuře přišla kultura gotická, která vzhledem k typu místa, které katakomby představují, byla přímo na místě. Ostatně není neobvyklé narazit v místnosti na zapomenutý Gothic beer mug, symbol průchodu touto komunitou.
Závěr o pařížských katakombách
Pokud máte odvahu navštívit katakomby na vlastní pěst, budete potřebovat průvodce pro katakomby s průvodcem. Mnozí se tam ztratili a hořce litovali své neopatrnosti.
Procházíte-li se po turistické trase v katakombách, je nejlepší se v tomto labyrintu neztratit. Ale toto místo, ať už vypadá jakkoli pochmurně, zůstává dobrodružstvím a myslitelným zážitkem k objevování!
Psaní těchto blogových příspěvků mi zabere spoustu času na výzkum, psaní, obrázky atd….. Jak vidíte, nejsou zde žádné otravné reklamní bannery na pojištění, úvěr nebo cokoli jiného, ale v důsledku toho nemám žádný zdroj příjmů.
Pokud jste měli trpělivost dočíst můj článek až do konce, měli byste vědět, že můžete získat 20% slevu na celou objednávku, když v košíku zadáte kód BLOG20.
Tento kód si vyhrazuji pro své nejvěrnější čtenáře, kteří objevili naše stránky prostřednictvím článků, které s láskou zveřejňuji! Jen pro vaši informaci, kód nelze kombinovat s jinými slevovými kódy, protože byste to stejně neměli přehánět, eh! 20% sleva nám sice už nenechává moc velkou rezervu, ale alespoň odměním své čtenáře.
Chcete-li mě povzbudit a podpořit, neváhejte si u nás něco koupit!
Na mnoha našich hrnečcích se objevuje lidská lebka, zcela v duchu katakomb například! Chcete-li si prohlédnout všechny naše modely, stačí kliknout na tento odkaz: Chope de bière.
Chcete-li objevit všechny naše výrobky, klikněte na tento odkaz: Chopedebiere.
Pokud si chcete přečíst některý z mých dalších článků, doporučuji vám seznámit se s vynálezem pivního hrnku.
Chcete-li se podívat na všechny mé další příspěvky na blogu, klikněte na Blog De Chopedebiere.
Tady je malé video, které vám spraví chuť po návštěvě Pařížských katakomb: