Velké omyly o pivu: č. 2: pivo je škodlivé

Pokud mě alespoň trochu znáte, myslím, že už víte, jaký mám názor na pivo. Takže se vydávám na lov proti velkým zlým komentářům, které si můžeme tu a tam přečíst o našem oblíbeném nápoji.

Tento článek mi dává příležitost nahlas a jasně prohlásit, že pivopozitivní zdravotní body. Napočítal jsem tedy 12 příznivých účinků piva. Měl bych však upozornit, že pokud se konzumuje v příliš velkém množství, je účinek opačný. Připomínám, že když se konzumuje s mírou, je to vždycky lepší (mít rým ve slově „na“)!

Takže si dovolím odbočit a zmínit se o všech zdravotních benefitech piva, které jsem zjistil. Dávám vám tedy svolení, abyste si vyplnili chope a prošli následující řádky!

Hlavních 12 blahodárných účinků piva

  1. . Pivo je nejvýživnější alkoholický nápoj

biere-vs-vin

Víno je vždy prezentováno jako nejlepší alkoholický nápoj, který existuje z výživového hlediska. Hodně slýcháme o množství antioxidantů ve víně, ale měli byste vědět, že pivo jich obsahuje minimálně stejně tolik.

A teď si možná řeknete: uh….. Jo dobře, to je skvělé, ale co jsou antioxidanty? A především, na co jsou antioxidanty dobré?

Oprávněná otázka, oprávněná odpověď! Naše tělo ‚ je přirozený jev, který je způsoben přítomností volných radikálů v našem těle. Tyto radikály způsobují zhoršování stavu všech našich tkání, jinými slovy stárnutí. Tomu se říká stárnutí na buněčné úrovni! Antioxidanty jsou proto dobrou věcí.

Přínosem piva je tedy zpomalení stárnutí našich buněk.

Jak už to tak bývá, příroda myslí na všechno a nabízí nám možnost proti tomuto jevu bojovat prostřednictvím naší stravy. Ovoce, obiloviny a zelenina jsou základními stavebními kameny alkoholických nápojů. Je tedy logické, že antioxidanty najdeme v alkoholu obecně.

Příroda je dobře vymyšlená, ale ne vždy úplně jednoduchá. Specifické antioxidanty mezi těmi, které jsou přítomny ve víně a pivu, se liší. Tyto antioxidanty jsou prospěšné v pivu i ve víně a nepůsobí úplně stejně.

Flavonoidy v ječmeni a chmelu nejsou stejné jako ty, které se nacházejí v hroznech. Přesto jejich antioxidační vlastnosti zůstávají podobné.

Pivo také obsahuje více bílkovin a vitaminu B než víno. Ještě lepší je, že pivo obsahuje železo, vápník, fosfáty a podle časopisu Journal of Agriculture and Food Chemistry dokonce i vlákninu.

  1. Pivo pomáhá chránit srdce

pivo-chrání-srdce

Studie naznačují, že při umírněné konzumaci piva je pravděpodobnost infarktu, mrtvice nebo srdečního onemocnění nižší než u těch, kteří ho nepijí.

Prokázalo se, že mírná konzumace alkoholu snižuje riziko infarktu (za mírnou se považuje přibližně 1 půllitr denně). Další „přínos piva„.

Když už mluvíme o půllitrech, rád bych vám při této příležitosti představil náš gothic beer mug skull with horns:

Na našich stránkách ji najdete kliknutím přímo zde!

Ukázalo se, že polyfenoly obsažené v pivu a červeném víně jsou účinné proti rakovině a kardiovaskulárním chorobám.

Studie hodnotící relativní přínos vína oproti pivu a lihovinám totiž naznačují, že mírná konzumace jakéhokoli alkoholického nápoje je spojena s nižším výskytem kardiovaskulárních onemocnění. Zdroj: New England Journal of Medicine

  1. Pivo pomáhá předcházet ledvinovým kamenům.

biere-lutte-contre-calculs-renaux

Pití piva může pomoci snížit riziko vzniku ledvinových kamenů. Podle nedávné studie muži a ženy, kteří uvedli, že pijí mírné množství piva, snížili riziko vzniku ledvinových kamenů o 41 %.

Nízký obsah vápníku a hořčíku v pivu tak pomáhá v boji proti vzniku ledvinových a močových kamenů.

Toto platí zejména pro piva, která obsahují hodně chmele, jako je Pale Ale nebo IPA. Podle klinického časopisu Americké nefrologické společnosti jsou bohaté na fytochemické látky, které podporují zdraví ledvin. A ještě jedna pivní dobrota!

  1. Pivo snižuje hladinu špatného cholesterolu a je prospěšné při cukrovce

pivo-dobré-na-diabetes

Pivo v pivu může pomoci snížit špatný cholesterol. Přesně tak, je to zelenina z piva. Pektin, gumy a slizy jsou rozpustné vlákniny. Během trávení vytvářejí jakýsi gel a pomáhají nejen předcházet zácpě, ale také snižují vstřebávání cholesterolu a tuků z potravy.

Rozpustná vláknina také pomáhá zpomalovat trávení sacharidů. Předpokládá se, že její konzumace má díky zpomalení nárůstu glykémie (hladiny cukru v krvi) významný vliv na prevenci cukrovky 2. typu. Nemyslím si však, že bychom ji měli označovat jako „pivo pro diabetiky„!

Zvýšení příjmu rozpustné vlákniny má řadu zdravotních výhod. Ta obsažená v pivu pomáhá udržovat zdravou hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Pivo a cukrovka jdou tedy ruku v ruce.

Protože však alkohol narušuje schopnost těla vstřebávat vitamíny a minerály, může také snižovat schopnost těla spalovat uložené tuky. Pokud jste ho ještě nečetli, zvu vás k přečtení článku, který jsem na toto téma napsal: Proč se po pivu tloustne?“

V tomto článku najdete mou odpověď na otázku: které pivo obsahuje nejméně cukru?

  1. Pivo zlepšuje trávení

biere-ameliore-traveni

Jak jsme si právě ukázali, pivo obsahuje vlákninu. Jejich přínos může být léčebný, ale není jediný. Nyní tedy rozumíte efektu pivo vs. zácpa.

Připomínáme, že o zácpě hovoříme tehdy, když chodíte na záchod méně než třikrát týdně. O průjmu mluvíme tehdy, když chodíte na toaletu více než třikrát denně, nebo pokud je stolice měkká či dokonce tekutá. Jaká je tedy souvislost mezi biérou a průjmem?

Malé video o trávení:

Ve skutečnosti přínosy piva pro trávení nekončí, protože pomáhá také proti průjmu. La má antibakteriální vlastnosti. Ve skutečnosti kvasnice pomáhají regenerovat střevní flóru. Obnovuje tak rovnováhu tím, že působí jako probiotikum a bojuje proti bakteriálním průjmům a gastroenteritidám.

Aby tato funkce fungovala naplno, je třeba zvolit aktivní pivovarské kvasnice. Tyto kvasnice se nesmí zahřívat ani denaturovat, pouze dehydratovat. Právě za těchto podmínek si na rozdíl od neaktivních pivovarských kvasnic uchovává probiotické přednosti. Pivo proti průjmu, to funguje, ale pivo i proti zácpě!

Naše stará dobrá boblina tedy pomáhá našemu tělu k vyváženému trávení. Zlepšuje tranzit díky vlákninám a kvasinkám, které ve svém oboru spolupracují, aby vše proběhlo hladce až k „východu“!

  1. Pivo bojuje proti žaludečním vředům

pivo-bojuje-ze-žaludečními-vředy

Německá studie z roku 2003 prokázala účinky piva na bakterie zodpovědné za žaludeční vředy. Vzpomeňte si, že jsme výše viděli, že pivo obsahuje flavonoidy. Ty se získávají z chmele a ječmene.

Malé papričky tedy mají antioxidační vlastnosti, ale nejen to! Bojují proti bakterii Helicobacter Pylori, která je podezřelá ze zodpovědnosti za některé vředy, zejména žaludeční.

Dejte si však pozor na alkohol obsažený v pivu, protože alkohol stimuluje žaludeční kyselinu. Když ho vypijete příliš mnoho, naruší to rovnováhu žaludeční sliznice. To může vést k zánětu žaludku a krvácení. K tomuto škodlivému účinku může dojít už od více než jednoho půllitru denně.

  1. Pivo posiluje kosti

biere-renforce-os

Díky vysokému obsahu křemíku může pivo pomáhat budovat silnější kosti. Křemík v potravě v rozpustné formě kyseliny ortokřemičité může být důležitý pro růst a vývoj kostí a pojivové tkáně. Pomáhá také snižovat riziko.

Osteoporóza je onemocnění, které oslabuje kosti s rizikem vzniku zlomenin při minimálním úrazu. Víceméně pravidelné pití piva proto dodává tělu křemík, který mu může pomoci zpomalit degeneraci kostí.

Měl bych však upozornit, že pozitivní účinky na tento problém budou mít i některé minerální vody bohaté na vápník. Na druhou stranu, co se týče chuti a požitku z pití, je to těžko srovnatelné!

  1. Pivo pomáhá snižovat stres a úzkost

biere-reduit-stres-et-anxiete

Výzkumníci zjistili, že dvě sklenice piva denně mohou snížit stres nebo úzkost související s prací. Jistě uznáte, že má výraznou chuť malé vychlazené pivo, které si dáte po práci nebo cestou domů po náročném dni.

To je normální, protože vaše tělo při takovém pivu vylučuje dopamin. Je to fenomén odměny, stejně jako například čokoláda nebo cigareta. Znáte tu větu, kterou vyslovujeme: „Zasloužím si to!“

Na druhou stranu pozor, pravidelné sahání po alkoholu, abyste se vyrovnali se stresem, může působit více škody nežprospěchu. Zatímco alkohol může v danou chvíli pomoci snížit stres, z dlouhodobého hlediska může přispět k pocitům deprese a úzkosti, čímž se stres hůře zvládá. To bude mít opačný účinek, než bylo zamýšleno.

  1. Pivo vám pomůže usnout

biere-aide-a-dormir

Pivo obsahuje kyselinu nikotinovou a laktoflavin, což jsou 2 látky, které pomáhají usínat. K tomu se přidává lupulin, který je obsažen v chmelech. Má uklidňující a antidepresivní účinky.

Čím je pivo chmelenější, tím více vás uklidní a zenové! Pozor, například milovníci IPA!

Pokud patříte k lidem, kteří se rádi zavrtají na pohovku buď ke sledování Netflixu, nebo si dají do nosu, jistě mi dáte za pravdu, že mít měkký pléd je zatraceně fajn. A co když vám řeknu, že můžete zůstat v teple a přitom se chlubit svým přesvědčením, že milujete pivo? Řešením je náš pléd s americkou vlajkou na pivo:

K dispozici je v několika velikostech. Najdete ji zde.

  1. Krásná pleť s pivem

belle-peau-avec-biere

Aha! Kdo by to byl řekl! Až vás příště bude někdo kritizovat za to, že pijete pivo z důvodu X nebo Y, budete se moci pochlubit, že pečujete o svou pleť!

Pivo je bohaté na vitaminy, zejména na ty ze skupiny B. Vitamin B9 je obzvláště dobrý pro pleť. Dodává našim buňkám vzpruhu a vede k obnově regenerace pokožky. Pivo tak umožňuje naší pokožce mít mladší a dynamičtější buňky.

  1. Pivo pomáhá kognitivním funkcím a zejména paměti

pivo-pomáhá-paměti

Pro ty, kteří toto slovo neznají, se jím označují ty části našeho mozku, které nám mimo jiné umožňují komunikovat, vnímat okolí, soustředit se, zapamatovat si událost nebo hromadit znalosti.

Chmel má tajnou složku, která může pomoci zlepšit kognitivní funkce: Xanthohumol. Jedná se o flavonoid, který pomáhá zpomalit proces degradace paměti. Tento chemický proces by mohl pomoci chránit mozkové buňky před oxidačním poškozením spojeným s demencí.

Onemocněním, na které je přímo zaměřen, je především Alzheimerova choroba nebo onemocnění demencí. U osob středního věku byla zvýšená míra konzumace alkoholu spojena s lepšími kognitivními funkcemi. Samozřejmě až do určité hranice, takže pozor na to, jak si tuto větu vykládáte!

Tyto výsledky nenaznačují, že by zvýšená konzumace alkoholu byla podporována, ale že mírná konzumace alkoholu* prokazatelně zvyšuje kognitivní funkce.

Vzal bych si příklad z toho, kdo konzumoval skleničku portského až do smrti. etanol obsažený v tomto svařeném víně ji pomáhal udržovat v olympijské kondici!

* Mírná konzumace = jedna sklenička denně pro ženy a dvě skleničky denně pro muže. 25cl piva = jedna sklenička pro informaci

  1. Pivo přináší potěšení a dělá vás šťastnými

pivo-šťastné-štěstí

Studie Indiana University ukazuje, že pití piva způsobuje silné zvýšení dopaminu u zkoumaných osob. Starý dobrý dopamin se vylučuje, když si dáte odměnu. Obecným výsledkem je, že se cítíte šťastní!

Výzkumníci provedli stejný test s pivem bez alkoholu a výsledek byl vždy pozitivní. Není to tedy alkohol v pivu, který nám přináší potěšení. Mohu tedy bez pocitu viny hlasitě a jasně vykřiknout, že pivo mi přináší potěšení a činí mě šťastným!

Co je třeba si zapamatovat o pivu

Všeobecně řečeno, přínos mírné konzumace alkoholu nebyl lékaři obecně potvrzen. Je to opravdu zvláštní, že? Vážněji řečeno, asi se bojí, že by si někteří abstinující konzumenti mohli jakékoli sdělení vyložit jako „povolení k pití„.

Tady je krátké video zveřejněné na našem kanálu YouTube, které vyzvedává mnoho z uvedených bodů:

Najdete ho i přes tento odkaz: 8 dobrých výmluv, proč pít pivo

Pokud dáváte pozor, většina prospěšných účinků, které jsem zmínil, souvisí se složkami piva. Alkohol v nízkých dávkách může mít „blahodárný“ účinek (každopádně velké uvozovky), ale můj článek nebyl o alkoholu. Šlo o pivo, které jsem chtěl obhájit proti všem!“

Doufám, že tento článek pomohl někoho odnaučit. Nyní máte argumenty, které můžete předložit nevěřícím ve svém okolí. Věda nelže! Takže mi zbývá říct už jen jedno, když pozvedám svůj korbel piva: Na zdraví!

Protože svou lásku k pivu plně přijímám a doufám, že vy také, představuji vám naše Tento chlap potřebuje pivní tričko, které si přeložíte jako Ce mec a besoin d’une bière:

Můžete se jít podívat kliknutím na zde!

Psaní těchto blogových příspěvků mi zabere spoustu času na výzkum, psaní, obrázky atd….. Jak vidíte, nejsou zde žádné otravné reklamní bannery na pojištění, úvěr nebo cokoli jiného, ale v důsledku toho nemám žádný zdroj příjmů.

Pokud jste měli trpělivost dočíst můj článek až do konce, měli byste vědět, že můžete získat 20% slevu na celou objednávku, když v košíku zadáte kód BLOG20.

Tento kód si vyhrazuji pro své nejvěrnější čtenáře, kteří objevili naše stránky prostřednictvím článků, které s láskou zveřejňuji! Jen pro vaši informaci, kód nelze kombinovat s jinými slevovými kódy, protože byste to stejně neměli přehánět, eh! 20% sleva nám sice už nenechává moc velkou rezervu, ale alespoň odměním své čtenáře.

Chcete-li mě povzbudit a podpořit, neváhejte si u nás něco koupit!

Pokud například hledáte originální dekoraci s pivní tématikou, určitě si mezi našimi návrhy vyberete – máme jich přes stovku! Chcete-li si prohlédnout všechny naše vzory, stačí kliknout na tento odkaz: Dekorace na pivo

Chcete-li si prohlédnout všechny naše výrobky, klikněte na tento odkaz: <a href=“https://korbelnapivo.cz/“ target=“_blank“ title=“Sekané

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *